Ана Паласио е поранешна министерка за надворешни работи на Шпанија и поранешен виш потпретседател и генерален советник на Светска банка. Таа е вонреден професор на Универзитетот Џорџтаун.

Славомир Шираковски, основач на движењето „Политичка критика“, е директор на Институтот за напредни студии во Варшава и виш соработник во германскиот совет за надворешни односи.

Марк Ленард е директор на Европскиот совет за надворешни односи.

Андреј Петровски има завршено магистерски студии по компјутерски криминал. Тој е Технички директор во Фондацијата SHARE во Белград. Неговиот фокус се сајбер нападите на онлајн медиумите и граѓанските организации во Србија. Тој е автор на повеќе дела од областа на компјутерската безбедност, приватноста на информациите и сајбер-криминалот.

Јошка Фишер е поранешен германски министер за надворешни работи и заменик канцелар од 1998-2005 година, период обележан со силната поддршка на Германија за интервенцијата на НАТО на Косово во 1999 година, проследена со спротивставување на војната во Ирак. Фишер влезе во политика откако учествуваше во анти-естаблишмент протести во 1960-тите и 1970-тите и имаше клучна улога во основањето на Германската партија на Зелените, која ја водеше речиси две децении.

Грета Тунберг е шветски активист за климатски промени.

Лујза Нојбауер е германски активист за климатски промени

Ејнџела Валензуела е координатор на Петоци за иднина во Сантијаго

Ендру Шенг, почесен член на Азискиот Глобален Институт на Универзитетот во Хонг Конг и член на Советодавната комисија за одржливи финансии на Програмата за животна средина на ООН, поранешен претседател на Комисијата за хартии од вредност на Хонг Конг. Неговата последна книга е „Од Азија до глобалната финансиска криза“.

Чао Генг, претседател на Институтот за меѓународни финансии во Хонг Конг, професор и директор на Институтот за истражување на поморскиот пат на свилата на ХСБЦ Универзитетот за Бизнис во Пекинг.

Јанаки Митровски магистрира на правниот факултет ,,Јустинијан Први" при УКИМ во 2014 година на тема "Легализацијата како начин на сузбивање на трговијата со наркотиции". Тој е основач на Здружението за канабис и зелени политики БИЛКА Скопје.

Бесарт Лачи е Чивнинг (Chevening) стипендист на Британската влада. Тој ги завршил своите магистерски студии по Маркетинг на Универзитетот во Единбург, Обединето Кралство. Бесарт е координатор на иницијативите „Мрдни со прст“ и има долгогодишно работно искуство во невладиниот сектор.

Нгер Вудс е декан на Школата за принципите на власта „Блаватник“ на Универзитетот во Оксфорд.

Гордан Калајџиев е редовен професор по кривична постапка, малолетничка правда, компаративно казнено право, меѓународно кривично право, философија на правото и меѓународно право за човекови права на Правниот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј" во Скопје, а исто така предава на Полициската академија во Скопје и на Академијата за судии и обвинители во Скопје. Тој е автор и на повеќе од 200 објавени трудови и статии за прашања од кривичното право и постапка, полициски овластувања и човекови права. Во моментов, тој е претседател на Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Владимир Николоски е дипломиран новинар на Интердисциплинарните студии по новинарство при Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје. Работел како новинар во весникот „Време“, уредник и колумнист во весникот „Нова Македонија“, а во моментов како фриленс автор соработува со повеќе редакции и научни институции.

Шахра Разави е шеф на Секторот за истражување и податоци и Директор за истражување на напредокот на жените во светот, во ООН - жени.

Братислав Раковиќ е дипломиран политиколог. Тој моментално ја изготвува својата магистерска теза на Факултетот за политички науки при Универзитетот во Белград и е практикант во Центарот за слободни избори и демократија (CESID). Тој се бави и со граѓански активизам.

Џејмс А. Голдстон е Извршен директор на Иницијативата за правда на Отвореното општество.

Дејвид М. Дрисен е универзитетски професор на Правниот факултет на Универзитетот во Сиракуза.

Доцент Наум Кајчев предава нова и современа балканска историја на Софискиот универзитет „Св. Климент Охридски “. Тој е автор на книгите Македонија, посакувана: армијата, училиштето и изградбата на нацијата во Србија и Бугарија (1878-1912) и Илирија од Варна до Вилах: хрватската национална преродба, Србите и Бугарите (до 1848 година). Тој е и заменик претседател на заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Бугарија и Северна Македонија.

Марк Мекарти е факултетски професор на Универзитетот Џорџтаун, соработник на Центарот за бизнис и јавни политики на Џорџтаун и Виш заменик претседател за јавни политики на Здружението за софтверска и информатичка индустрија (SIIA).