Профeсор Митко Бојаџиевски е истакнат македонски туристички работник, со исклучително богата и долгогодишна кариера во земјата и странство. Во последните 10-тина години Бојаџиески активно е вклучен во наставниот процес во неколку високообразовни институиции во земјата од областа на туризмот и маркетингот. Toj бил сопственик и менаџер на приватна туристичка компанија. Имал едногодишен работен ангажман во Министерството за економија во секторот за туризам и угостителство. Пет години престојувал работно во областа на туризмот во Париз, во својство на претставник на тогашниот Туристички сојуз на Југославија, како делегат од Македонија.

Силвана Мојсовска е редовен професор на Економскиот институт – Скопје, при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Нејзиниот истражувачки интерес е главно насочен на прашања од областа на меѓународната економија и ЕУ интеграциите. Автор е на бројни научни трудови, работела на многу апликативни проекти, реализирала истражувачки престои на престижни универзитети во странство и учествувала на голем број меѓународни и домашни конференции.

Милорад Стојмановски е новинар со тридецениско искуство, главно во печатените медиуми. Почнал како хонорарен соработник во Македонската телевизија, а првото вработување му е како спортски новинар во Вечер. По неколкугодишното искуство како уредник во магазинот „Скок“, заедно со колегите е еден од основачите на „Дневник“, во кој ги минува сите позиции, заклучно со позицијата заменик главен уредник. Има кусо работно искуство и со порталот „Спортмедиа“, а моментно работи во весникот „Слободен печат“. Долгогодишен дописник на странски спортски магазини, агенции и портали, како и член на Собранието на Македонскиот олимписки комитет. Известувал од повеќе значајни спортски настани, како Олимписките игри во Атина и светски и европски првенства во фудбал и кошарка.

Зоран Бојаровски, новинар. Во својата триесетгодишна кариера бил новинар и уредник и заменик главен уредник и главен уредник во МРТ, А1 Телевизија, „Форум“ и порталот „Кирилица“ и во Алфа ТВ. Дваесеттина години е посветен во сферата на неформалното медиумско образование како тренер и предавач во Македонскиот институт за медиуми, на Високата школа за новинарство и односи со јавноста и во други граѓански организации. Автор е, и коавтор на десеттици истражувања и публикации од сферата на медиумите и граѓанскиот и медиумски активизам.

Доц. д-р Благица Новковска е универзитетски професор, доктор по економски науки и магистер по социјална политика. Работела 27 години во Државниот завод за статистика од кои десет години како директор на институцијата. Како експерт работела на многу проекти на меѓународните институции од кои најзначајни се: Светската Банка, Меѓународниот монетарен фонд, Меѓународната организација за труд, УНИЦЕФ, Европската комисија, како во Македонија, така и на Западен Балкан и во Африка. Коавтор е на повеќе книги и автор на многу научни трудови објавени во национални и меѓународни списанија.

Поддржано од:       Имплементирано од:       Проект: