Кетрин Семрау (Katherine Semrau) е директор на програмата „Подобро породување“ (BetterBirth) на Ариадне Лабс, асистент професор по медицина на Факултетот по медицина на Харвард и епидемиолог во Одделот за глобална здравствена рамноправност во Болницата за жени и Бригам.

Атул Гаванде (Atul Gawande) е извршен директор на Ариадне Лабс, професор на Фактултетот Т.Х. Чен за јавно здравство при Харвард и хирург во Болницата за жени и Бригам.

Даниел Т. Блумстајн е професор на Катедрата за екологија и еволуциска биологија на УКЛА и на Институтот за животна средина и одржливост на УКЛА. Неговата последна книга, на која заеднички уредник е Вилијам Е. Купер, помладиот, е Escaping From Predators: An Integrative View of Escape Decisions

Мануел Муњиз е декан на Факултетот за меѓународни односи ИЕ во Мадрид и е постар соработник во Центарот за наука и меѓународни прашања Белфер на Харвардскиот Универзитет.

Мишел Сидибе е Извршен директор на Програмата на ОН за ХИВ/СИДА (UNAIDS).

Даиниус Пурас е Специјален известувач на Обединетите Нации за правото на физичко и ментално здравје.

Гордон Браун, поранешен премиер и канцелар на трезор на Обединетото Кралство, е посебен пратеник на Обединетите Нации за глобално образование и претседавач на Меѓународната комисија за финансирање глобални можности за образование. Тој истовремено претседава и со Советодавниот одбор на Фондацијата Каталист.

Сами Махрум, директор на Иницијативата за иновација и политика на Европскиоѕ институт за бизнис администрација (INSEAD) и член на Регионалната стратегиска група на Светскиот економски форум (WEF) за Среден Исток и Северна Африка, е автор на Black Swan Start-ups: Understanding the Rise of Successful Technology Business in Unlikely Places.

Греам Рид е директор за права на лезбејки, хомосексуалци, бисексуалци и трансродови лица во „Хјуман рајтс воч“ (Human Rights Watch) и е хонорарен професор на Студиите за жени, родови прашања и сексуалност на Јеил и на Институтот за проучување на човекови права при Универзитетот на Колумбија.