Арта Бериша е новинар и асистент предавач на Факултетот за новинарство и масовна комуникација на ААБ колеџот во Приштина. Таа во моментов го води проектот „Вистинит интернет“, чија цел е да го подобри известувањето за онлајн медиумите и да ја подигне свеста кај граѓаните дека не е точно она што го читаат. Бериша работела 10 години на албанската национална телевизија Топ Канал и била член на Управниот одбор на Здружението на новинари на Косово.

100% nije tačno

Arta Beriša

Arta Berisha 200x250Velika je mogućnost za kreiranje i distribuciju dezinformacija između Kosova i Srbije u tenzičnim periodima između ovih zemalja. Novinari i građani treba da budu oprezni oko političkih odluka kako ne bi uticali na profesionalni rad i prilaz prema zajednici.

100% e pavërtetë

Arta Berisha

Arta Berisha 200x250Mundësia për të krijuar dhe shpërndarë dezinformata në periudha tensionesh në mes të Kosovës dhe Serbisë është e madhe. Gazetarët dhe qytetarët duhet të tregohen të vëmendshëm në mënyrë që vendimet politike të mos ndikojnë në punën profesionale dhe qasjen ndaj komunitetit.

100% невистина

Арта Бериша

Arta Berisha 200x250Голема е можноста за креирање и дистрибуција на дезинформации меѓу Косово и Србија во тензични периоди меѓу oвие две земји. Новинарите и граѓаните треба да бидат внимателни за политичките одлуки да не влијаат на професионалната работа и на приодот кон заедницата.

Arroganca e presidentit të Republikës së Kosovës Hashim Thaci ndaj mediave lokale

Arta Berisha

Arta Berisha 200x250Në një interval kohor prej 15 minutash, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi i tha afërsisht 100 herë «po rrenë, po manipulon, po shpifë» gazetarit Adriatik Kelmendi në studion televizive të televizionit kombëtar KTV gjatë muajit tetor të këtij viti. Përsëritja e parreshtur e fjalës «po rren, po rren», pa ia lejuar gazetarit mundësinë ta demantojë një gjë të tillë, tregon rrezikun dhe sulmet në rritje nga politika ndaj gazetarisë dhe raportimit të drejtë.

Arogancija predsednika Kosova Hašima Tačija prema mediјima

Arta Beriša

Arta Berisha 200x250U vremenskom intervalu od 15 minuta, predesednik Kosova Hašim Tači rekao je takoreći 100 puta „lažeš, manipuliraš, klevećeš“ novinaru Adriatik Kelmendi u televiziskom studiju ove godine. Stalno ponavljanje reči „lažeš, lažeš“ ne dajući novinaru mogućnost da demantuje nešto takvo, pokazuje rizik i napade, koji su u porastu, politike prema novinarstvu i pravilnom izveštavanju.

Ароганцијата на косовскиот претседател Хашим Тачи кон медиумите

Арта Бериша

Arta Berisha 200x250Во временски интервал од 15 минути, претседателот на Косово Хашим Тачи му рече речиси 100 пати „лажеш, манипулираш, клеветиш“ на новинарот Адриатик Келменди во телевизиското студио на националната телевизија КТВ во текот на октомври оваа година. Постојаното повторување на зборот „лажеш, лажеш“, не давајќи му на новинарот можност да демантира нешто такво, ја покажува опасноста и нападите, кои се во пораст, на политиката кон новинарството и правилното известување.