Правото на здравје е универзално

Мишел Сидибе (Michel Sidibé) и Даиниус Пурас (Dainius Puras)

Sidibe PurasПремногу влади и натаму не успеваат да регулираат прашања поврзани со животната средина, им прогледуваат низ прсти на компании што профитираат од продавање нездрави и производи што создаваат зависност, а со тоа тие ги изневеруваат оние кои треба да ги заштитат и на кои треба да им служат.

Економскиот раст повеќе не е доволен

Мануел Муњиз (Manuel Muñiz)

Manuel Muniz 200x250Во САД и во многу европски земји, просечните плати стагнираат, и покрај тоа што многу од економиите закрепнаа од финансиската криза од 2008 година. Поголемиот дел од богатството што се создало од 2008-мата наваму отишло кај богатите. Многу од луѓето кои порано беа од западната средна класа сега се дел од средната-ниска или од ниската класа и тие живеат економски понестабилно од кога било порано.

Прикажување на опасностите за новинарите пред јавноста

Лион Вилемс (Leon Willems)

Leon Willems 200x250Секој петти ден, во просек, некаде во светот, гине новинар само затоа што е новинар. Во девет случаи од десет, за тоа никој не е обвинет, со што се создава атмосфера на неказнивост која оди подалеку од закани по живот или насилство. Затворските казни изречени за новинари бележат досега невиден пораст, а претставниците на медиумите постојано се мета на малтретирање и заплашување додека се на задача. Денес, новинарството е една од најопасните професии во светот.

Глобализација за сите

Анабел Гонзалез (Anabel González)

Anabel Gonzalez 200x250Фирмите и работниците во земјите во развој треба подобро да се позиционираат и да се поддржат за да ги искористат можностите на новите технологии и шаблоните на глобализацијата. За таа цел, малите и средните компании треба да ги следат политиките за подобрување на конкурентноста, постојните капацитети и поврзаноста. Меѓународната заедница, пак, треба да ги обнови напорите за повеќе приватни инвестиции во земјите со ниски приходи, за тие да можат посеопфатно да се интегрираат во глобалната економија.

Лажниот наратив на реалната политика

Ли Хауел (Lee Howell)

LeeHowell 703x422Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

Премостување на родовиот јаз во образованието

Џулија Џилард (Julia Gillard)

Julia GillardЖените имаат повеќе тешкотии од мажите да најдат значајна и добро платена работа, а процентот на жени во глобалната работна сила постојано заостанува зад процентот на мажите. И покрај тоа што повеќе жени се запишуваат на универзитети од мажи во 97 земји, жените претставуваат мнозинство на обучени работници во само 68 земји, а тие се мнозинство во лидерските структури во само четири земји.

Шест карактеристики на ерата на дезинформации

Кели Борн

Kelly Born 200x250Загриженоста за растот на дезинформации, погрешни информации и пропаганда достигна до точка кога многу влади предлагаат нова легислатива. Сепак, понудените решенија покажуваат дека проблемот не е добро разбран – и може да имаат ненамерни негативни последици.

Придавање важност на „женската работа“

Барати Сарасивам (Bharati Sadasivam)

Bharati SadasivamВо текот на следните неколку месеци, 12-те илјади вработени во седиштето на „Епл“ во Купертино, Калифорнија ќе завршат со селењето на нова и екстравагантна локација. „Вселенскиот брод“, којa се протега на 260 илјади квадратни метри, и вклучува центар за јога на два ката, патеки за трчање, дури и револуционерни кутии за пица во кои кората останува крцкава. Сепак, има една работа што таму не може да се најде, а тоа е детска градинка.

Да се опстане во светот на пост-вистината

Даниел Т. Блумстајн (Daniel T. Blumstein)

Daniel BlumsteinИ покрај лагите кои некои политичари ги продаваат, фактите уште се важни, а точното сфаќање на тие факти е од пресудна важност за опстанок. Го знам ова затоа што често ги гледам смртоносните последици од погрешно разбраните факти.

Поддржано од:       Имплементирано од:       Проект: