Ана Нешовска е студент на Првниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје, на отсекот за правни науки. Особен интерес и претставуваат човековите права и нивното реализирање низ интердисциплинарната призма на право и социологија, право и филозофија, како и право и литература. Ужива да чита дистописки книги.

Е па, ај да се видиме на протест!

Ана Нешовска

ana nesovksaШто го натера македонскиот граѓанин да се откаже од протести? Дали граѓаните ќе се вратат на улиците, и што уште треба да се случи за да почнат масовно да го изразуваат својот револт и да ги бараат своите права?

Пасивна регистрација за пасивниот граѓанин

Ана Нешовска

ana nesovksaПасивната регистрација овозможува лесен и едноставен начин на гласање на секој граѓанин, го избегнува административниот процес низ кој граѓанинот теоретски ќе треба да помине, и со тоа го привлекува да гласа. Се разбира, таа подразбира чисти и неманипулирани бази на податоци во државните органи, објективни и непристрасни административци и минимум можност за манипулација со избирачките списоци.