Ана Томовска Мисоска докторирала на Queen’s University Belfast . На УАКС е ангажирана како Вонреден Професор за предметите Психологија, Менаџмент на човечки ресурси и Однесување на потрошувачите. Таа била вклучена во повеќе научно-истражувачки и апликативни проекти во Република Македонија и Северна Ирска и има значителен број на меѓународни публикации. Нејзиното поле на интерес е истражување на развој на етнички идентитети кај децата, поттикнување на подобри меѓуетнички односи и мултикултурализам.

Катерина Мојанчевска докторирала на Интернационалниот институт за социјални студии (ISS), дел од Еразмус Универзитетот Ротердам, Холандија. Докторската теза се фокусираше на градот Скопје и практиките на акомодација на културната разновидност во јавните простори. Катерина е дипломиран психолог и има завршено магистерски студии по комуникации. Има долгогодишно искуство со истражувања во граѓанскиот сектор во земјава. Нејзиното поле на интерес се идентитетите, мултикултурализмот, социјалниот и урбаниот развој.

Njohja e “Të tjerëve”: kontakti si bazë për ndërtim të raporteve më të mira ndëretnike te fëmijët

Ana Tomovska Misoska, Katerina Mojanchevska

Një nga mënyrat e promovimit e raporteve më të mira ndër-etnike midis fëmijëve është mundësimi i kontaktit më të gjatë midis tyre gjë e cila do të mundësojë krijim të lidhjeve të rëndësishme individuale midis fëmijëve.

Спознавање на „Другите“: контактот како основа за градење подобри меѓуетнички односи кај децата

Ана Томовска Мисоска и Катерина Мојанчевска

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.