Ардита Вејсели е асистент на проекти во Институтот за европски политики (ЕПИ). Таа има дипломирано на правните студии при Универзитетот на Југоисточна Европа. На истиот Универзитет ги изучува и мастер студиите во областа на меѓународното право. Има работено на проекти од програмата ЕРАЗМУС+ во врска со европската историја, мигрантските кризи и со родовата рамноправност. Таа има учествувано и на меѓународни летни школи на Универзитетот „Хасан Приштина“ (Приштина, Косово) за интегрирање на Западниот Балкан во ЕЗ и на Универзитетот „Бикока“ (Милано, Италија) за мир, толеранција и помирување на државите опфатени од конфликти.

Të rinjtë e Ballkanit Perëndimor dhe ardhmëria e tyre

MK

Ardita Vejseli

Ballkani Perëndimor njihet si vend me histori të trazuar e të kryqëzuar mes popujve që kanë jetuar në këto troje. Shekuj me radhë konfliktet dhe trazirat kanë qenë përditshmëri dhe kanë krijuar marrëdhënien dashuri – urrejtje mes banorëve të rajonit. Historia komplekse e kësaj “humnere” të vogël të kontinentit Evropian paraqet paradoks dhe mister në vete. Mirëpo, gjithmonë ka ekzistuar një shkëndije që e ka mbajtur të gjallë shpresën për paqe dhe bashkëjetesë, rinia.

Младите луѓе од Западен Балкан и нивната иднина

ALB

Ардита Вејсели

Западниот Балкан е познат како регион со турбулентна и историја вкрстена меѓу народите кои живееле во овие земји. Со векови, конфликтите и немирите биле секојдневни и го создавале односот љубов-омраза меѓу жителите на регионот. Сложената историја на овој мал „амбис“ на европскиот континент претставува своевиден парадокс и мистерија. Сепак, отсекогаш постоела искра што ја одржувала жива надежта за мир и соживот, а тоа биле младите.