Александра Живковиќ е магистар по правни науки. Во 2016 година ја одбранува тезата “Корупција во високо образование: Анализа со посебен осврт на работата на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј„-Скопје“. Нејзиниот главен фокус на работа е политики во средното и високото образование, со посебен акцент на областите студентски права и студентско организирање, дискриминација и социјални политики. Во изминатите години е активна во неколку студентски иницијативи, од кои и во Студентскиот пленум. Во 2016 година учествува во комисијата на УКИМ за измени на Статутот во поглед на студентското организирање.

Десет препораки за спречување на корупцијата во високото образование во Македонија

м-р Александра Живковиќ

aleksandra zivkovic 200x250Истражувњата покажуваат дека студентите на државните универзитети веруваат дека корупцијата е честа појава на нивните универзитети. Студентите биле принудени да купат учебник или им биле побарани пари за да може да положат, биле сведоци кога студент користи познанства со професор за повисока оценка, но и самите учествувале во плагијаризам. Борбата против корупцијата треба да опфаќа мерки со кои ќе се влијае на повеќе нивоа и ќе се опфатат што повеќе засегнати страни.

Поддржано од:       Имплементирано од:       Проект: