Блажен Малески е студент на политички науки при Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје. Се интересира за областите родова еднаквост, граѓанско и младинско учество како и правата поврзани со јавните собири. Во граѓанскиот сектор активен повеќе од четири години како член и помлад истражувач на тинк тенк организацијата Реактор – Истражување во акција.

Агенцијата за млади не дозволува младите да си изберат претставник за Западен Балкан

Блажен Малески

Blazen avtorАгенцијата за млади и спорт не им дозволува на младинските организации од Македонија да изберат свој претставник во Регионалната канцеларија за младинска соработка (РИКО) за Западен Балкан. Крајно време е младинските организации да бидат ослободени од институционалните стеги преку кои им се наметнуваат ставови и одлуки, а младите во Македонија да добијат глас во организациите наменети токму за нив.