Бојан Георгиевски ги завршува магистерските студии на Правниот факултет, на катедрата по Меѓународно право и меѓународни односи, Toj е избран во наставното звање предавач од областа на правните науки на Високата школа за новинарство и за односи со јавноста. Неговите истражувачки интереси се движат во неколку полиња: правото на приватност и заштитата на лични податоци, медиумското право и новите социјални медиуми. Автор е на неколку академски и истражувачки статии.

Законот за укажувачите: заштита на свиркачи или откривање на кодоши

м-р Бојан Георгиевски

bojan georgievskiЗаконот за заштита на укажувачите содржи неколку одредби чија примена може да биде проблематична. Поконкретно, „свиркачите“ треба да бидат заштитени кога ќе пријавуваат и директно во медиуми или граѓански организации и треба да се гарантира независност на внатрешните канали на пријавување.

Voicing the public interest in Macedonia

Bojan Georgievski, MA, Institute of Communication Studies

bojan georgievskiHaving in mind the recent political developments in the country, it has never been more important to deconstruct the meaning of the term Public interest. It seems that the term has various meanings, depending on who you ask, and whose interests are on the line.

Поддржано од:       Имплементирано од:       Проект: