Бенџамин Перкс е претставник на УНИЦЕФ во Поранешната Југословенска Република Македонија и е одговорен за застапување и поддршка на реформите кои ги зајакнуваат човековите права на децата, особено во однос на заштитата на децата, правдата, здравството, образованието и раното детство. Тој е, исто така, претседател на Регионалната советодавна група за насилство против децата која промовира реформи за поддршка на примарна превенција и одговор во 21 земја во Европа и Источна Азија. Тој претходно беше претставник на УНИЦЕФ во Црна Гора, а исто така служеше во Грузија, Косово, Авганистан, Индија и Албанија. Во Авганистан тој помогна да ја координира кампањата „Назад на училиште" во северниот дел на земјата, што довело до еден милион девојки и два милиони момчиња во училиште - повеќето од нив за првпат во својот живот.

Во моментов, Перкс е виш научен соработник во Јубилејниот центар на Универзитетот во Бирмингем, кој ја истражува наставата за карактерот, социјалните и емоционалните вештини во училиштата. Тој магистрирал меѓународни односи на Универзитетот Кент во Кантербери и неодамна заврши професионална програма на Харвардскиот факултет за образование за реформи во лидерство и образование. Исто така, работи како тренер на Колеџот за персоналот на системот на ОН, за тимови на високо ниво во Влада/ОН во врска со реформите засновани на човекови права.

Disability is a story of love and the struggle for a dignified place in society to grow and thrive

МК   ENG

Benjamin Perks, UNICEF Representative

Benjamin Perks 200x250We estimate there are about 21,000 children with disability in the country. We also estimate that up to half of those could be out of school with little opportunity to play and form friendships.

Попреченоста е приказна за љубовта и борбата за достојно место во општеството во кое секој може да расте и да напредува

МК   ENG

Бенџамин Перкс, претставник на УНИЦЕФ

Benjamin Perks 200x250Проценуваме дека има околу 21.000 деца со попреченост во земјата. Исто така, цениме дека речиси половина од нив можеби не одат на училиште и имаат малку можности за игра и пријателство.