Дауд Кутаб, поранешен професор по новинарство на програмата Ферис при Универзитетот Принстон, е претседател на Комитетот за слобода на печатот во одборот на Меѓународниот институт за новинари. Следете го на twitter.com/daoudkuttab.

Свет полн со луѓе како Кашоги

Дауд Кутаб (Daoud Kuttab)

Daoud Kuttab 200x250Злосторствата против новинарите се распространети низ целиот свет, особено во авторитарните режими. Поради суштинската важност на нивната работа, граѓаните треба да ја изразат својата поддршка за поголема слобода на медиумите и слободен говор.