Davor Marko holds PhD in communication and culture from the Faculty of Political Sciences, University of Belgrade. He has expertise in analysis of communication trends in off line and online sphere among youth, and capacity building in domains of communication, policy making and advocacy. He is the author of many local and regional research papers, publications, publications and assessments, and has worked with leading academic, research and international institutions from the region of the Western Balkans and abroad. He collaborated with USAID, OSCE, EBU, Thomson Foundation, and was research fellow of Open society fund in BiH, UNESCO, and Zeit Stifftung from Hamburg. His professional interests include media development, strategic communication, the future of public service media, media and diversity, and the language of the media.

Vreme je za povratak medija – čitaocima

МК  ALB

m-r Davor Marko

U eri autoritarizma, političke kontrole nad medijima, vladavine algoritama na društvenim mrežama, u kojima prevladavaju lični interesi i profit, povratak medija građanima i zajednicama postao je prioritet.

Kohë për kthyerje të medieve - lexuesve

МК  SR

m-r Davor Marko

Në epokën e autoritarizmit, kontrollit politik mbi mediet, sundimit të algoritmeve në rrjetet sociale, në të cilat mbizotëron interesi personal dhe fitimi, kthimi i medies tek qytetarët dhe komunitetet është bërë prioritet.

Време е да се вратат медиумите на читателите

ALB  SR

м-р Давор Марко

Во ерата на авторитаризам, политичка контрола врз медиумите, владеење на алгоритмите на социјалните мрежи, во која преовладуваат личните интереси и профитот, враќањето на медиумите на граѓаните и на заедниците стана приоритет.

Midis misionit dhe biznesit: Çka është parakusht që mediet në Ballkanin Perëndimor të bëhen më të qëndrueshme?

МК   SR

m-r Davor Marko

davor marko 200x250Për modele të reja afariste, posaçërisht për reklamuesit por edhe për burime alternative të financimit të cilat janë të bazuara në raportin e drejtpërdrejtë me publikun mediatik, dy gjërat kyç janë – përmbajtja cilësore dhe autentike të medieve, si dhe numri, përkatësisht  besnikëria e publikut mediatik (ose të bashkësisë) të cilën publiku i një medie të caktuar e përcjell dhe i konsumon rregullisht përmbajtjet e tija. Dhe gjithsesi gatishmëria e atij publiku, ose komunitetit të tubuar rreth medies, që medien ta përkrahin.

Između misije i biznisa: Šta je preduslov da mediji na Zapadnom Balkanu postanu održiviji?

МК   ALB

m-r Davor Marko

davor marko 200x250Za nove poslovne modele, posebno za oglašivače ali i za alternativne izvore finansiranja koji su zasnovani na direktnom odnosu sa medijskom publikom, dve ključne stvari su – kvalitetan i autentičan medijski sadržaj, kao i brojnost odnosno vernost medijske publike (ili zajednice) koja određeni medij prati i njegove sadržaje redovno konzumira. I naravno spremnost te publike, ili zajednice okupljene oko medija, da medijski sadržaj ili sam medij podrže.

Помеѓу мисијата и бизнисот: Кој е предуслов за медиумите во Западен Балкан да станат поодржливи?

ALB   SR

м-р Давор Марко

davor marko 200x250За новите бизнис модели, особено за оние кои се рекламираат (огласувачите), но и за алтернативните извори на финансирање кои се засновани на директна врска со медиумската публика, клучни се две работи: квалитетната и автентична медиумска содржина, како и бројноста или лојалноста на медиумската публика (или заедница) што следи одреден медиум и редовно ги консумира неговите содржини. И, секако, подготвеноста на оваа публика, или заедница што го следи медиумот, да ја поддржи медиумската содржина или самиот медиум.