Дубравка Валиќ Недељковиќ (1952), до октомври 2018 година, беше редовен професор на Катедрата за медиумски студии на Филозофскиот факултет, Универзитет во Нови Сад, Србија. Клучни теми: новинарство, медиумска писменост, средства за масовна комуникација, анализа на критични медиумски дискурси, родови студии, медиуми на јазиците на малцинствата, мултикултурализам и разновидност на пријавување. Соработник e на списанија и учесник на конференции во земјата и странство (над 150). Има објавено осум книги и над 300 академски трудови во областа на медиумите. Добитник е на многу новинарски награди за информативна радио програма (вести) и радио репортажа.

Slatko-gorka BOŽIĆNA romansa

Dubravka Valić Nedeljković

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Ne bi se moglo reći da božićni podžanr romantični film spada u visoke domete svetske kinematografije. Pre je to praznični serijal sa čak istim glumcima, u raznim ulogama, različitih filmskih zapleta, koji iz večeri u veče čine da se osećate srećnije i raspoloženije, malo više optimistično, ali ne i katarzično.

Romancë sa e ëmbël-aq edhe e hidhur e krishtëlindjes

Dubravka Valiq Nedeljkoviq

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Nuk mund të thuhet se nënzharni i filmi tromantik të Krishtëlindjes bënë pjesë në nivelet e larta të kinematografisë botërore. Përkundrazi, është ky një serial festiv madje me aktorë të njëjtë, në role të ndryshme, të ndërlikimeve të ndryshme filmike, të cilat nga mbrëmja në mbrëmje bëjnë që të ndjeheni më të lumtur dhe më të disponueshëm, pak më shumë optimistë, por jo edhe purgativ.

Слатко горчлива божиќна романса

Дубравка Валиќ Недељковиќ

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Не може да се каже дека поджанрот на божиќни романтични филмови котира високо на листата на светски кинематографски достигнувања. Тие филмови повеќе се празничен серијал, дури и со истите актери, во разни улоги, со различни филмски заплети, кои секоја вечер прават да се чувствувате посреќно и порасположено, малку повеќе оптимистично, но не и катарзично.

Kako se odbraniti od pošasti lažnih vesti?

Dubravka Valic Nedeljkovic

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Kako raste broj onih koji objavljuju neproverene, lažne i zlonamerne informacije tako raste i broj fakt-čeking medija koji se odgovornim istraživanjima bore za istinitost u javnom prostoru.

Si të mbrohemi nga epidemia e lajmeve të rreme?

Dubravka Valiç Nedeljkoviç

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Përderisa rritet numri i atyre që publikojnë informacione të pa verifikuara, false dhe keqdashëse, po kështu rritet edhe numri i mediave që kontrollojnë fakte përmes hulumtimeve të përgjegjshme, luftojnë për vërtetësinë në hapësirën publike.

Како да се одбраниме од епидемијата на лажни вести?

Дубравка Валиќ Недеjковиќ

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

Prikriveno oglašavanje: duvan i alkohol kao filmska metafora

prof. dr Dubravka Valić Nedeljković

Mediji mogu biti dobar kanal za javno zagovaranje protiv pušenja.

Reklamimi i fshehur: duhani dhe alkooli si metaforë filmike

prof. dr Dubravka Valiq Nedeljkoviq

Mediet mund të jenë kanal i mirë për evokimin publik kundër pirjes së duhanit.

Прикриено рекламирање: тутун и алкохол како филмска метафора

проф. д-р Дубравка Валиќ Недељковиќ

Медиумите можат да бидат добар канал за јавна заложба против пушењето.

Sudeći po  medijima žene na Balkanu žive samo na estradi

Prof. dr Dubravka Valić Nedeljković

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Mnogobrojna mediska istraživanja u poslednjih više od četvrt veka na balkanskom, ali i na međunarodnom nivou, ukazuju na isti fenomen a to je da mediji smatraju da žene nisu kredibilan izvor informacija.

Gjykuar sipas medieve gratë në Ballkan jetojnë vetëm në estradën

Prof. dr Dubravka Valiq Nedeljkoviq

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Hulumtimet e shumta mediatike në më tepër se çerek shekullin e fundit në nivel ballkanik, por edhe ndërkombëtar, e vënë në pah të njëjtin fenomen e ajo është se gratë nuk janë burim kredibil i informacioneve.

Судејќи по медиумите, жените на Балканот живеат само на естрадата

проф. д-р Дубравка Валиќ Неделјковиќ

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Во последните дваесет и пет години, ако не и подолго, спроведени се многубројни медиумски истражувања на Балканот, но и на меѓународно ниво, кои упатуваат на една иста појава, а тоа е дека медиумите сметаат дека жените не се веродостоен извор на информации.

Medijski (ne)pismeni Balkan?

МК   SRB

Prof. dr Dubravka Valić Nedeljković

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Neodgovorni mediji, kritičko nerazumevanje njihovih poruka, medijski nepismeni građani u sadejstvu sa kontroverznom političkom scenom, demokratizaciju postranzicionih zemalja dovode u pitanje.

Медиумски (не)писмен Балкан?

МК   SRB

проф. д-р Дубравка Валиќ Недељковиќ

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Неодговорните медиуми, критичкото неразбирање на нивните пораки, медиумски неписмените граѓани, заедно со контроверзната политичка сцена, ја доведуваат во прашање демократизацијата на пост-транзициските земји.