Дубравка Валиќ Недељковиќ (1952), до октомври 2018 година, беше редовен професор на Катедрата за медиумски студии на Филозофскиот факултет, Универзитет во Нови Сад, Србија. Клучни теми: новинарство, медиумска писменост, средства за масовна комуникација, анализа на критични медиумски дискурси, родови студии, медиуми на јазиците на малцинствата, мултикултурализам и разновидност на пријавување. Соработник e на списанија и учесник на конференции во земјата и странство (над 150). Има објавено осум книги и над 300 академски трудови во областа на медиумите. Добитник е на многу новинарски награди за информативна радио програма (вести) и радио репортажа.

Prikriveno oglašavanje: duvan i alkohol kao filmska metafora

prof. dr Dubravka Valić Nedeljković

Mediji mogu biti dobar kanal za javno zagovaranje protiv pušenja.

Reklamimi i fshehur: duhani dhe alkooli si metaforë filmike

МК  SR

prof. dr Dubravka Valiq Nedeljkoviq

Mediet mund të jenë kanal i mirë për evokimin publik kundër pirjes së duhanit.

Прикриено рекламирање: тутун и алкохол како филмска метафора

ALB  SR

проф. д-р Дубравка Валиќ Недељковиќ

Медиумите можат да бидат добар канал за јавна заложба против пушењето.

Sudeći po  medijima žene na Balkanu žive samo na estradi

Prof. dr Dubravka Valić Nedeljković

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Mnogobrojna mediska istraživanja u poslednjih više od četvrt veka na balkanskom, ali i na međunarodnom nivou, ukazuju na isti fenomen a to je da mediji smatraju da žene nisu kredibilan izvor informacija.

Gjykuar sipas medieve gratë në Ballkan jetojnë vetëm në estradën

МК  SR

Prof. dr Dubravka Valiq Nedeljkoviq

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Hulumtimet e shumta mediatike në më tepër se çerek shekullin e fundit në nivel ballkanik, por edhe ndërkombëtar, e vënë në pah të njëjtin fenomen e ajo është se gratë nuk janë burim kredibil i informacioneve.

Судејќи по медиумите, жените на Балканот живеат само на естрадата

ALB  SR

проф. д-р Дубравка Валиќ Неделјковиќ

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Во последните дваесет и пет години, ако не и подолго, спроведени се многубројни медиумски истражувања на Балканот, но и на меѓународно ниво, кои упатуваат на една иста појава, а тоа е дека медиумите сметаат дека жените не се веродостоен извор на информации.

Medijski (ne)pismeni Balkan?

МК   SRB

Prof. dr Dubravka Valić Nedeljković

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Neodgovorni mediji, kritičko nerazumevanje njihovih poruka, medijski nepismeni građani u sadejstvu sa kontroverznom političkom scenom, demokratizaciju postranzicionih zemalja dovode u pitanje.

Медиумски (не)писмен Балкан?

МК   SRB

проф. д-р Дубравка Валиќ Недељковиќ

Dubravka Valic Nedeljkovic200x250Неодговорните медиуми, критичкото неразбирање на нивните пораки, медиумски неписмените граѓани, заедно со контроверзната политичка сцена, ја доведуваат во прашање демократизацијата на пост-транзициските земји.