Деа Здравковска е студент на Институтот за биологија на Природно-математичкиот факултет во Скопје. Член е на Истражувачко друштво на студенти биолози и на Македонското еколошко друштво. Особен интерес има за научно-истражувачката работа, како и за студентското организирање и младите во општеството.

Новиот модел за студентско организирање го фаворизира постоечкиот хаос

Деа Здравковска

portret200250Ректорот на УКИМ Никола Јанкуловски предлага до факултетите измени во моделот на студентско организирање, спротивно на процедурите на Универзитетот. Предлогот всушност го фаворизира досегашниот модел, со ситни новини, за што се залага и актуелното раководство на Студентскиот парламент кое лани беше избрано на нерегуларани и насилни избори. Ако се задржи досегашниот модел, повторно нема да се регулира изборот на претставници на студентите во управувачките тела на УКИМ и нема да има контрола врз трошењето на финансиите.