Џелал Незири има магистрирано во областа на комуникациите и односите со јавноста на Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје. Тој има богато новинарско искуство. Веднаш по дипломирањето на Филолошкиот факултет во 1999, се приклучи како новинар во дневниот весник на албански јазик Факти. Во 2002 станува уредник на дневниот весник Глобал, а работи и како соработник на неделникот Лоби. Во 2003 беше ангажиран како дописник на весникот Коха Диторе Македонија, додека работеше во неделникот Јава. Во 2005 беше уредник во весникот Лајм Ексклузивно, а во 2007 го основа неговиот неделник Национал. Од 2011 година е основач и претседател на Центарот за истражувачко новинарство СКУП Македонија во Скопје

Ndarja e shoqërisë në “pro-perëndimorë” dhe “pro-lindorë” pamundëson debatin e argumentuar për “NATO efektin”

МК   ALB

Mr. Xhelal Neziri

Xhelal blogMaqedonia, institucionet e saja dhe faktorët që përcaktojnë rrjedhat politike në vend duhet të qëndrojë në këtë vijë pa hamendje, jo për shkak të Perëndimit apo Lindjes, por për faktin se ky orientim përbashkues për të gjithë grupimet partiake, etnike apo religjioze është e vetmja rrugë që garanton paqe e zhvillim.

Поделбата на општеството на „про-западно“ и „про-источно“ оневозможува аргументирана дебата за „НАТО ефектот“

МК   ALB

м-р Џелал Незири

Xhelal blogМакедонија, нејзините институции и факторите кои го одредуваат политичкиот курс во земјата несомнено треба да го задржат овој курс, не заради западот или истокот, туку затоа што оваа обединувачка ориентација за сите партиски, етнички или религиозни групи е единствениот начин кој гарантира мир и развој.

1 Коментар

Нови партии за поголем политички хаос во албанскиот кампус во Република Македонија

м-р Џелал Незири

Xhelal blogНеконтролираниот политички развој, кој создаде пет парламентарни партии на етничките Албанци, ја прави нестабилна политичката ситуација не само кај aлбанскиот блок, туку и на ниво на државата. Како што е случајот со неколкумесечното парализирање на Министерството за здравство, кое негативно се одразува врз целиот здравствен систем.

Се навестува ли крајот на етничките партии?

м-р. Џелал Незири

Xhelal blogДали може да се очекува во иднина да се надминат етничките прашања и да се премине на помасовно гласање за надетничките платформи и партии? Дали конкурирањето на македонските партии во албанскиот кампус ќе придонесе и за промена на стратегиите на албанските партии? Изборните резултати во Арачиново, Дебар, Студеничани и останатите општини во кои доминираат етнички Албанци отворија дополнителни предизвици за политичките партии за коалиционирање или соединување околу идеолошките концепти, оставајќи ги настрана етничките поделби.