Филип Спировски е еден од основачите е на невладината организација: „Новинари за човекови права“, каде што денеска работи како извршен директор. Во моментот е постдипломец на магистерски студии за Менаџирање на стратегиски комуникации на Институтот за комуникациски студии во Скопје. Претходно работел во поранешната „Нова Македонија“,како  технички уредник на повеќе списанија и магазини: Пулс, Форум, Време, Детство...

Во Македонија немаат сите пристап до тоалети

Филип Спировски

filip spirovski 200x250Пристапот до вода и санитација меѓу урбаните и руралните средини во Македонија не е еднаков. Пристап до безбедна вода имаат 91 отсто од населението во градските средини, а 48 отсто од населението во селата. Додека пристапот до санитација е на многу пониско ниво, односно 87 отсто во градовите и само 21 отсто во селата. Но и во градовите, нема јавни тоалети и бањи, ниту тоалети за времените објекти, на такси или автобуски станици, па и во религиозните центри.