Иван Дургутов е магистер по право при Правниот факултет "Јустинијан Први" на Универзитетот "Св. Кирил и Методиј" во Скопје. Негова специјалност е казненото право, а особено темите за човекови права, со осврт на говорот на омраза и криминалот од омраза. Активен член и дел од раководството е на Европското здружение на студенти по право (ЕЛСА) - Република Македонија.

Lufta e kursyer me gjuhën e urrejtjes si shkak plus për evropeizmin e Maqedonisë

МК   ALB

m-r Ivan Durgutov

Ivan Durgutov 120x160Shkathtësia e një shoqërie nuk matet sipas asaj nëse gjuha e urrejtjes është në bollëk apo tërësisht mungon, por sipas asaj se sa një shoqëri e caktuar është argjile në disiplinimin e gjuhës së tillë dhe lufta e pa kursyer me atë.

Беспоштедната борба со говорот на омраза како причина плус за европеизација на Македонија

МК   ALB

м-р Иван Дургутов

Ivan Durgutov 200x250Умешноста на едно општество не се мери по тоа дали говорот на омраза изобилува или целосно отсуствува, туку по тоа колку даденото општество е агилно во дисциплинирањето на таквиот говор и беспоштедната борба со него.

1 Коментар

Гласањето како чествување на празникот на демократијата – изборите

Иван Дургутов

Ivan Durgutov 200x250Во правниот систем на Република Македонија излегувањето и гласањето на изборите е оставено на свеста и совеста на избирачите и не постои законска должност за т.н. задолжително гласање. Иако не се предвидува санкција за неизлегување на избори, гласањето претставува наша морална обврска и треба да ја испочитуваме. Исклучиво од нас зависи колку ќе ја одржиме и поддржиме демократијата, меѓу другото, и преку масовна излезност во изборните циклуси.