Илина Мангова магистрира на компаративна политика – демократија на Лондонската школа за економија и политички науки (ЛСЕ) во Лондон, Велика Британија. Моментално е докторант на Правниот факултет, отсек политички студии каде ја истражува улогата на лидерите во транзиции кон демократија. Таа ја раководи програмата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) во Македонија.

Распрснете го вашиот меур: Зошто истражувањето на јавното мислење е важно

Илина Мангова, директорка на програмата на Меѓународниот републикански институт за Македонија

Ilina Mangova 200x250Звучи како реторичко прашање. Зошто истражувањето на јавното мислење не би било важно? Анкетирањето е еден од најдобрите начини да се провери „пулсот“ на јавноста.