Ивана Туфегџиќ е дипломиран политиколог на Политички науки при Правниот факултет „Јустинијан Први“ и студент на магистерската програма по Уставно право на Правниот факултет. Област на особен интерес ѝ се човекови права со акцент на малцински права, политички систем и избори и изборни системи, како и процесите на демократизација и влијан...ието на религијата и политичката култура во истите. More

Да се свика Собранието за да се ограничи моќта на Претседателот за помилување

Ивана Туфегџиќ

ivana tufegdzicПо најавите дека треба да се најдат механизми за свикување на Собранието на Република Македонија и тоа да заседава за решавање на политичката криза, една од иницијативите која може да се реафирмира е измена или носење нов закон за помилување. На тој начин, на Претседателот на државата може да му се ограничат надлежностите за помилување и аболиција. Истовремено, ќе се застане на патот на контроверзната одлука на Уставниот суд од пред два месеца, со која на претседателот Иванов му се овозможи да помилува лица кои сториле изборни измами.

Промена на изборниот модел - шанса за малите партии

Ивана Туфегџиќ

ivana tufegdzicПоради неможноста да се постигне политичка согласност за една изборна единица без изборен праг, шансата на малите партии е во промена на методот на пресметка на пратеничките места според освоените гласови. Сент Лагеовиот систем, за разлика од Донтовиот метод кој се применува кај нас, ги фаворизира малите партии и ги мотивира граѓаните помасовно да учествуваат во изборниот процес.