М-р Иван Вчков дипломирал на Универзитетот од Оулу, Финска во областа на финансиите и на Универзитетот од Велс – Институт, Кардиф, во областа на управувањето со агробизнис. Неговите интереси се во областите на макроекономијата, финансиските пазари и финансиските инструменти. Член e на Финската асоцијација на дипломци од бизнис школи. Од 2015 е дел од тимот на Finance Think  каде што работи на прашања поврзани со фискалната транспарентност, дознаките и родовиот јаз во платите.

Како да се надминат разликите во платите на мажите и жените

Иван В`чков

ivan vckovРодовиот јаз во платите во Македонија, според податоците од 2014 година, е присутен во сите занимања, а најмногу во занаетчиските (32 отсто) и општите занимања (26 отсто). Највисокиот родов јаз во платите е во образовниот сектор (33 отсто). Во секторот недвижности и во другите услужни дејности, жените имаат предност пред мажите и заработуваат 14 отсто повеќе од своите машки колеги.

Поддржано од:       Имплементирано од:       Проект: