М-р Иван Вчков дипломирал на Универзитетот од Оулу, Финска во областа на финансиите и на Универзитетот од Велс – Институт, Кардиф, во областа на управувањето со агробизнис. Неговите интереси се во областите на макроекономијата, финансиските пазари и финансиските инструменти. Член e на Финската асоцијација на дипломци од бизнис школи. Од 2015 е дел од тимот на Finance Think  каде што работи на прашања поврзани со фискалната транспарентност, буџетски процес, буџетско партиципирање, дознаките и родовиот јаз во платите.

Participimi buxhetor: pjesëmarrja qytetare në krijimin e buxheteve

МК   ALB

m-r Ivan V `çkov

Ivan Vckov 200x250Qytetarët mund të kërkojnë nga komuna që të marrin pjesë në diskutimin e Këshillit përmes formave dhe iniciativave të ndryshme, kur do të diskutohet për propozim-planin për zhvillim para miratimit të tij. Në atë mënyrë, në periudhën nga tetori deri në dhjetor, qytetarët kanë gjasë që ta shprehin qëndrimin e tyre në komunën e tyre për programet për zhvillim që janë propozuar për miratim.

Буџетско партиципирање: граѓанско учество во создавање на буџетите

МК   ALB

м-р Иван В`чков

Ivan Vckov 200x250Граѓаните можат да побараат од општината да учествуваат во дискусијата на Советот преку различни форми и иницијативи, кога ќе се дискутира за предлог-планот за развој пред неговото одобрување. На тој начин, во периодот од октомври до декември, граѓаните имаат шанса да го искажат својот став во нивната општина за програмите за развој кои се предложени за одобрување.

Како да се надминат разликите во платите на мажите и жените

Иван В`чков

Ivan Vckov 200x250Родовиот јаз во платите во Македонија, според податоците од 2014 година, е присутен во сите занимања, а најмногу во занаетчиските (32 отсто) и општите занимања (26 отсто). Највисокиот родов јаз во платите е во образовниот сектор (33 отсто). Во секторот недвижности и во другите услужни дејности, жените имаат предност пред мажите и заработуваат 14 отсто повеќе од своите машки колеги.