Проф. д-р Јорде Јаќимовски од вработувањето во Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања во 1979 година па до денес, работи во областа на регионален и рурален развој, структура на популацијата и социјална диференцијација, социјална и структурна политика, животен стандар и одржлив развој и пазар на трудот.

Нагласена регионална диспропорција на населението во Република Македонија

проф. д-р Јорде Јаќимовски

Jorde Jakimovski 200x250Големи и стратешки важни микрорегиони остануваат популационо непокриени, а нивните ресурси неискористени.

1 Коментар