Проф. д-р Јорде Јаќимовски од вработувањето во Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања во 1979 година па до денес, работи во областа на регионален и рурален развој, структура на популацијата и социјална диференцијација, социјална и структурна политика, животен стандар и одржлив развој и пазар на трудот.

Defekte të politikës rurale në Maqedoni

Prof. d-r Jorde Jaqimovski

Jorde Jakimovski 200x250Bujqësia ende është një burim i vetëm i të hyrave, i cili nuk mund ta mbajë mikrosistemin dhe nevojat e ndryshme të popullsisë fshatare, madhësia e pronësisë së tokës zvogëlohet, bie fuqia vitale e fermave familjare, numri i kooperativave është i pamjaftueshëm, infrastruktura e tregut në shërbim të bujqve është e pamjaftueshme, rezultatet sa u përket mjeteve të caktuara për investime në infrastrukturë për përmirësimin e cilësisë në mjediset rurale janë dëshpëruese.

Дефекти на руралната политика во Македонија

проф. д-р Јорде Јаќимовски

Jorde Jakimovski 200x250Земјоделството сè уште е единствен извор на приходи, кој не може да го одржи микросистемот и разновидните потреби на селската популација, големината на земјишниот посед се намалува, опаѓа виталната моќ на семејните фарми, недоволен број на задруги/кооперативи, недоволна пазарна инфраструктура во служба на земјоделците, поразителни резултати во средствата насочени кон инвестициите на инфраструктурата за подобрување на квалитетот на руралните средини.

Нагласена регионална диспропорција на населението во Република Македонија

проф. д-р Јорде Јаќимовски

Jorde Jakimovski 200x250Големи и стратешки важни микрорегиони остануваат популационо непокриени, а нивните ресурси неискористени.

1 Коментар