Јона Копренцка е асистент на одделот за меѓународни односи и политички науки при Универзитетот Епока во Тирана, Албанија. Таа е поранешен заменик уредник на онлајн веб-порталот "Gazeta Mendimi" кој, меѓудругото, покрива прашања поврзани со конфликтите во Средниот Исток и односите помеѓу Русија и НАТО/САД на Балканот.

Septembar 2001: kako se promenio jednom i zauvek koncept o terorizmu

Jona Koprencka

Jona Koprencka 200x250Protiv terorizma i nasilnog ekstremizma danas se borimo preko konferencija, seminara, radionica, lokalnih inicijativa, regionalnih inicijativa, nacionalnih i međunarodnih mreža; borimo se preko projekata u školi, u profesionalnim centrima, preko TV, radija ili novina; bore se sve zemlje zato što mir, stabilnost i bezbednost su vrednosti svake zemlje.

Shtatori 2001: si ndryshoi njëherë e përgjithmonë koncepti mbi terrorizmin

МК  SR

Jona Koprencka

Jona Koprencka 200x250Terrorizmi dhe ekstremizmi i dhunshëm sot luftohen me konferenca, seminare, ëorkshope, inciativa lokale, rajonale, kombëtare dhe ndërkombëtare; luftohen me një projet në një shkollë , në një qëndër profesioale, në Tv, radio apo gazetë; luftohen duke treguar se kjo është lufta e të mirës ndaj te keqes, luftohen nga të gjitha vendet sepse paqja stabiliteti dhe siguria janë vlerë e cdo vendi.

Септември 2001: како засекогаш се промени концептот за тероризам

ALB  SR

Јона Копренцка

Jona Koprencka 200x250Против тероризмот и насилниот екстремизам денес се бориме преку конференции, семинари, работилници, локални, регионални, национални и меѓународни иницијативи; преку проекти во училиште, во стручните центри, преку ТВ, радио или весници; се борат сите земји затоа што мирот, стабилноста и безбедноста се вредност на секоја земја.

Integracija u Evropskoj Uniji: Saradnja lokalnih aktera kao odlućujući faktor

Jona Koprencka

Da bi postali deo Evropske Unije, treba u samim zemljama prvo imati miran i kooperativan politički život.

Integrimi në Bashkimin Evropian:  Bashkëpunimi i aktorëve vendas si faktor deciziv

МК  SR

Jona Koprencka

Për tu bërë pjese e Bashkimit Evropian, së pari duhet një jetë e qete dhe bashkëpunuese politike brenda vendit.

Интеграција во Европската Унија: Соработката на локалните актери како одлучувачки фактор

ALB  SR

Јона Копренцка

Со цел да станат дел од Европската унија, самите земји мора прво да имаат мирен и кооперативен политички живот.