Лина Ќостарова-Унковска е клинички психолог, со специјалност во психологијата на траума, и главен истражувач на ХБСЦ (Health Behavior in School Aged Children Study) студијата во Македонија, од 1998 година. По 20-годишна работа на УКИМ, како предавач на предметите клиничка психологија и ментално здравје, го основаше Центарот за психосоцијална и кризна акција, како независна професионална агенција. Во рамки на центарот се организираат проекти и интервентни акции, како одговор на итната потреба од психосоцијална помош и поддршка на индивидуалци, групи и заедници под ризик, а особено деца и млади кои се соочуваат со социјална и родова нееднаквост, и загрозување на човековите и детските права, особено во услови на слабост на институциите на системот, погодени од неизвесната и турбулентната трансформација на заедницата.

Të rritet si LGBTI

МК   ALB

Lina Qostarova Unkovska

Lina Kjostarova Unkovska 200x250Të lënë në mos-dituri, fëmijët dhe të rinjtë sot, në Maqedoni, e jetojnë jetën e vet ashtu siç dinë dhe munden, duke grumbulluar gjysmë të vërteta nga mediet elektronike dhe të tjera, nga pop-kultura, nga mesazhet moraliste të mësuesit të paditur, përplot me stereotipe dhe paragjykime. Të gjitha këto burime janë gjenerues të dhunës, sepse nuk japin përgjigje për llojllojshmërinë e seksualitetit të njeriut dhe të përvojave, e as që mbajnë llogari për dallimet në vetë-shprehjen gjinore.

Да се расте како ЛГБТИ

МК   ALB

Лина Ќостарова Унковска

Lina Kjostarova Unkovska 200x250Оставени во незнаење, децата и младите денес, во Македонија, го живеат својот живот како знаат и умеат, собирајќи полувистини од електронски и други медиуми, од попкултурата, од моралистичките пораки на неуки подучувачи, полни со стереотипи и предрасуди. Сите овие извори се генератори на насилството, зашто не даваат одговори за разнообразноста на човековата сексуалност и искуства, ниту водат сметка за разликите во родовото себеизразување.