Лепосава Огњаноска е дипломиран правник при Правниот факултет „Јустинијан Први“, а моментално е студент на магистерската програма по Меѓународно право и меѓународни односи. Нејзино поле на особен интерес е концептот на демократија и владеење на правото, низ призмата на интеграција на општествата.

Транспарентни преговори се услов за демократски промени

Лепосава Огњаноска

leposava ognjanoskaНадежите за демократска иднина на Македонија во моментов се сконцентрирани во политичкиот процес за спроведување на Договорот од Пржино. За Договорот да го оствари својот потенцијал неопходна е транспарентност во процесот. Доколку граѓаните не се информирани за текот на преговорите и начинот на носење одлуки, изостанува секаква можност за нивно влијание. А недемократски процес не може да доведе до (повторно) воспоставување на демократијата. Потребата за транспарентност е дотолку поголема со оглед на фактот дека токму вонинституционалното одлучување создаде „заробена држава“.

1926 Кликови