Минас Бакалчев е архитект и професор на Архитектонскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Магистрирал на Универзитетот во Белград во 1991 година, а докторирал на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во 2004 година. Учесник и ко-куратор на Македонскиот национален павилјон на Венециското биенале за кој добил посебно признание со проектот „Град на можни светови” за 2008 година.

Прозорци со млеко, тегли со ајвар и патики или студентски дом за 21 век?

проф. д-р Минас Бакалчев

minas bakalcev 200x250После студентскиот дом „Гоце Делчев“ од 1975 речиси немаме авторски примери на овој архитектонски тип, нема критичко промислување, нема архитектонски предизвик, немаме придонес во темата на студентското домување. Секако, важна е економската основа, важна е општествената состојба, но се чини она што е во криза е идејата.

Да се руши или да се дислоцира не е единствениот избор за „Скопје 2014“

проф. д-р Минас Бакалчев

minas bakalcev 200x250Дали може да го искористиме тој кичест, наперчен, нагласен слој на „Скопје 2014“ пред да го отфрлиме? Политичкиот и архитектонскиот дискурс не секогаш се преклопувaат. Политичката стигматизација на архитектурата не треба да значи архитектонска елиминација, туку можност на друг начин да се согледаат нештата.

Зошто треба да го заштитиме Скопје 2014?

проф. д-р Минас Бакалчев

minas bakalcev 200x250Скопје 2014 треба да стане продуктивна основа за реконтекстуализација на градот, поттик за критика, развој и за можна креативна ретроактивна логика на градот. Затоа сите фасади, сите згради, сите мостови, сите канделабри, сите скулптури, сите балустради, сите палми, треба да се видат и на друг начин, да станат повод за креативно преобмислување на градот.

1 Коментар

Надградувајќи ја утопијата

проф. д-р Минас Бакалчев

minas bakalcevРемек-делата на модерната архитектура од блиското минато на Скопје беа „невидливи“, а со тоа предизвикаа потреба од нов наративен слој на прераскажување и измислување. Зграда по зграда, фасада по фасада, над „невидливиот“ град, добиваме нов слој од приказни, фигури, апликации, репрезентации на столбови, капители, балустради и венци од најразличен вид и најразличен стил. Ударот на згради од модерната е неселективен и во однос на периодот и во однос на авторите, а неговиот размер е зачудувачки.

Последните едносемејни куќи во Скопје

проф. д-р Минас Бакалчев

minas bakalcevКуќите во старите маала на Скопје сe вредна информација за една цела епоха и доказ за историската наслоеност. Во тие улички можеме да ја видиме најтесната куќа во градот, најмалиот двор, најинвентивната трансформација, најневината претстава за сопствениот дом. Се воодушевуваме на јапонските виртуози за архитектурата на малиот зафат, нивниот минимализам на животниот простор, а тоа го имаме токму тука - во центарот на Скопје.

Поддржано од:       Имплементирано од:       Проект: