Милчо Балевски е роден во Скопје 1992 година. Дипломирал на Правниот факултет во Љубљана, кадешто во моментов е студент на магистерските студии. Негов личен интерес се сферата на уставното право и правната теорија. Учествувал на повеќе симулации на судење од областа на уставното право и на конференции и семинари од областа на спортското право.

Магичната врата на Унијата

Милчо Балевски

milco balevskiОд самиот почеток на европската приказна во Македонија водиме погрешна дебата која секогаш почнувала и завршувала со прашањето - кога Македонија ќе се интегрира во Европската Унија? Напротив, сметам дека клучното прашање за нас мора да биде кога Унијата ќе ја интегрираме во Македонија.

За легалноста и легитимноста на Специјалното јавно обвинителство

Милчо Балевски

milco balevskiСведоци сме на чести индивидуални обиди за дискредитација на Специјалното јавно обвинителство и изразување сомнежи околу неговиот легитимитет. Аргументите дека нивните обвинителни акти се однесуваат на државни функционери кои припаѓаат главно на една политичка опција се сосема нерелевантни од аспект на легитимноста, се` додека се тие правно издржани, аргументирани и поткрепени со докази кои се прибавени во законски одредена процедура и додека постои транспарентност во работењето на СЈО со која значително се намалува можноста за селективност.