М-р Мирослав Драганов е извршен директор на Институтот за човекови права (ИЧП). Магистрирал уставно право на Правниот факултет во Скопје, а положил правосуден испит во 2013 година. Има работно искуство како демонстратор на Правниот факултет, соработник за инвестициски фондови и во адвокатско друштво и правник во банка. Полиња на интерес за истражување му се судство, слобода на изразување и пристап до информации, недискриминација и локална самоуправа.

Да ги почитуваме различностите – пратениците нека бидат пример за сите граѓани

м-р Мирослав Драганов

Miroslav Draganov 200x250Маргинализираните групи во остварувањето на нивните права и слободи не го загрозуваат мнозинството, па затоа ниту тоа не треба да ги загрозува нив. Зарем ова не е доволно за овозможување на еднакви можности за сите и за воспоставување на правен систем без дискриминација?