Мартин Наунов е истражувач во Прашкиот институт за безбедносни студии. Претходно има работено во правниот тим на медиумската компанија Херст во Њу Јорк и како истражувачки асистент во универзитетот Џонс Хопкинс и колеџот Мидлбери во САД.

Договорот за името, ЕУ, НАТО и руското влијание

Мартин Наунов

Naunov Martin 200x250„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што ,,цело време се меша таму кај што не му е местото“. Настојувањата на Русија да предизвика конфузија и разочараност од Западот со поттикнување на ултранационалистички и нативистички чувства веројатно ќе се зголемат како што ќе се приближуваме до референдумот за името“.