Вон. проф. д-р Марија Топузовска Латковиќ работи во Институтот за социолошки и политичко–правни истражувања – УКИМ од 2006 година. Професор е на постдипломските студии по Менаџмент на човечки ресурси и на докторските студии по Организациски науки (Менаџмент) и Социологија на организација. Редовно објавува научни трудови во домашни и меѓународни научни списанија, а како раководител и главен истражувач или член на истражувачки тим, учествувала во повеќе национални и меѓународни проекти. Како член на работна група непосредно учествувала во креирањето на Националната стратегија за вмрежување, соработка и намалување на одливот на високообразовани и стручни кадри (2013-2020), како и во консултативниот процес за изготвување на Националната стратегија за млади (2015-2026). Теми од истражувачки интерес: младите и вработувањето, организациско однесување, доживотно учење, квалитет на работен живот.

Младите и вработувањето: очекувања наспроти реалност

вон. проф. д-р Марија Топузовска Латковиќ

Marija Topuzovska 200x250Македонија е меѓу првите десет земји во светот според невработеноста на младите која е речиси двојно поголема од општата стапка на невработеност – 23,7 отсто. Младите го преферираат јавниот пред приватниот сектор, а мал број се подготвени да започнат сопствен бизнис.

1 Коментар

Што (не) знаеме за иселувањето на млади луѓе и високо-образовани и стручни кадри?

вон. проф. д-р Марија Топузовска Латковиќ

Marija Topuzovska 200x250Проценката на Светска банка е дека надвор од Македонија живеат и работат 29 отсто од високо-образованите граѓани. Кај нас, нема официјални податоци колку млади луѓе привремено престојуваат во други земји поради (до)образование, работа и лични причини, колку се враќаат и повторно заминуваат, колку планираат да се вратат во земјава, а колку се со намера засекогаш да останат во друга земја. Според Светскиот економски форум, Македонија во однос на способноста да ги задржи талентираните е на 129-тото место од 140 рангирани земји во светот.