Доцент Наум Кајчев предава нова и современа балканска историја на Софискиот универзитет „Св. Климент Охридски “. Тој е автор на книгите Македонија, посакувана: армијата, училиштето и изградбата на нацијата во Србија и Бугарија (1878-1912) и Илирија од Варна до Вилах: хрватската национална преродба, Србите и Бугарите (до 1848 година). Тој е и заменик претседател на заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Бугарија и Северна Македонија.

A janë të gjitha kombet konstrukte?

Naum Kajçev

Naum Kajcev 200x250Të pohohet se nuk ka pasur etnitete/kombësi/popuj në Evropën Juglindore gjatë Shekullit të mesëm është mjaft ekstravagante të cilën asnjë lojë me publikime të veçanta nuk do të kishte mundur ta legjitimojë. Prania e popujve, përfshirë edhe të kombësisë bullgare të bashkësisë, jo vetëm që buron nga burimet, por është e pranuar nga historiografija relevante.

Дали сите нации се модерни конструкти?

Текстот е одговор на блогот „Сите нации се модерни конструкти“ од д-р Љубица Спасковска објавен на 01 август, 2019 година.

доц. д-р Наум Кајчев

Naum Kajcev 200x250Да се тврди дека немало етникуми/народности/народи во Југоисточна Европа за време на Средниот век е прилично екстравагантна теза која ниту една игра со посебни публикации не би можела да ја легитимира. Присуството на народите, вклучително и на бугарската народностна заедница, е прифатено од релевантната историографија.