Д-р Ненад Новковски е редовен професор на Природно-математичкиот факултет и е раководител на постдипломските студии на Институтот за физика. Автор е на научни трудови, објавувал статии во меѓународни списанија со импакт-фактор и раководел со научно-истражувачки проекти. Тој е член на македонското, европското и американското друштво на физичари и соработува со институти за физика во Србија, Бугарија и Швајцарија. Во периодот од 1998 до 2002 година бил министер во Владата на Република Македонија. Раководел и учествувал во изработката и донесувањето на Стратегијата за развој на образованието 2001-2010 и Програмата за технолошки развој 2001-2006.

Кој, колку и зошто финансира во науката и истражувањето

проф. д-р Ненад Новковски

nenad novkovskiИзразено ниската вредност на вложување во науката и истражувањата во Македонија е јасен знак за отсуство на грижа на државата за овие суштински дејности. Со интензивно инвестирање во науката и истражувањата се помага да се зачува човековата околина, да се изгради граѓанското општество, да се обезбеди прифатливо ниво на живот и да се спречи одливот од Македонија.

Поддржано од:       Имплементирано од:       Проект: