Предраг Тасевски е магистер по инженерство во областа на кибернетичката безбедност. Се стекнал со пост-магистериум во безбедноста во компјутерски системи и комуникации на елитна школа во Франција и има добиено повеќе меѓународни сертификати. Неговите истражувачки интереси се во областа на кибернетичката безбедност, интернет одбраната, сајбер ризикот и социо-техничките аспекти. Тој е автор на две книги, има објавено повеќе статии  и научни трудови во Македонија и во странство.

Тајните за прислушкувањето

м-р Предраг Тасевски

predrag tasevskiOд почетокот на годината, поточно од 9 февруари до денес, граѓаните се опседнати со аудио-снимките од прислушкуваните телефонски разговори и транскриптите од таканаречените „бомби“ кои ги објави опозицијата на своите прес-конференции. Станува збор за вкупно 36 „бомби“ кои се достапни на веб страницата на ПРИЗМА - Проект за истражувачко новинарство и соработка помеѓу медиумите и граѓанскиот сектор. Скандалот предизвика политичка криза, чија разрешница по Договорот од Пржино и формирањето на специјалното обвинителство треба да ги открие и вистинските виновници за неовластеното прислушкување.