Радован Спиридонов е студент по меѓународни односи и филозофија на УКИМ. Ангажиран во Центарот за истражување и креирање политики, тој исто така предава дебата во МОФ, соработувал со ОБСЕ, и е стипендист на фондацијата Конрад Аденауер. Работи на проекти од областа на документарната фотографија. Негови главни полиња на интерес се политичката филозофија, светската политика, историјата и футорологијата.

Lufta e madhe e nacionalistëve dhe globalistëve (pjesa e dytë)

MK

Radovan Spiridonov

radovan spiridonovShoqëria e hapur është gjithmonë nën sulm nga rrymat retrograde dhe politikat ekstremiste shkatërruese, kështu që vetëm angazhimi i kapacitetit të përgjithshëm të shoqërisë do ta zhvillonte vetëdijen për një kulturë demokratike.

Големата борба на глобалистите и националистите (втор дел)

Радован Спиридонов

radovan spiridonovОтвореното општество е секогаш под напад од ретроградните струи и погубните екстремистички политики, така што само со ангажираноста на севкупните капацитети на општеството би се развила свест за демократска култура.

Lufta e madhe e nacionalistëve dhe globalistëve

MK

Radovan Spiridonov

radovan spiridonovTregtia e lirë dhe ekonomia e globalizuar janë veçanërisht të mira për korporatat dhe vendet në zhvillim, por jo për klasën e punës dhe të mesme të vendeve të zhvilluara.

Големата борба на националистите и глобалистите (прв дел)

Радован Спиридонов

radovan spiridonovСлободната трговија и глобализираната економија се особено добри за корпорациите и за земјите во развој, но не и за работничката и средната класа на развиените држави.

Luftë për më tepër miq në botën multi-polare

МК

Radovan Spiridonov

radovan spiridonovMaqedonia, krahas përcaktimi të vet të zgjedhur në mënyrë të drejtë duhet të ndërtojë partneritete me vendet në zhvillim. Neve na nevojitet strategji e cila do të jetë përgjigje për rrethanat e ndryshuara ndërkombëtare.

Борба за повеќе пријатели во мултиполарниот свет

Радован Спиридонов

radovan spiridonovМакедонија, покрај својата правилно избрана стратешка определба неопходно е да изгради партнерства со земјите во развој. Ни треба стратегија која ќе биде одговор на променетите меѓународни околности.

1 Коментар