Раденко Удовичиќ е декан на Факултетот за општествени науки при Универзитетот Херцеговина во Мостар и директор на „Медиа План“ институтот како и „Медиумски иницијативи“ од Сараево, организација која се бави со новинарско образование, медиумски истражувања и продукција. Тој од 1992 година работи како новинар. Во последните седум години предава новинарски и комуниколошки предмети на различни универзитети.

Bosnja e Hercegovina: medie të pëkufizuara me frustracionet politike dhe etnike

МК  BS

Radenko Udoviçiq

Një nga nevojat kyç në shkollimin universitar të gazetarëve është vendosja e mësimit praktik në masë më të madhe, i cili do të jepej nga gazetarë profesionalë dhe me eksperiencë, ndërsa nga profesorët të kërkohet dozë më e vogël e angazhimit politik dhe zhvillim i ligjeratave debatuese.

Босна и Херцеговина: медиумите оградени со политички и етнички фрустрации

ALB  BS

Раденко Удовичиќ (Radenko Udovičić)

Една од клучните потреби на универзитетското образование за новинарите е да се воведат повеќе практични лекции од искусни професионални новинари, а од професорите е потребно да ја намалат дозата на политички ангажман и да развијат дебатни предавања.

Bosna i Hercegovina: mediji omeđeni političkim i etničkim frustracijama

Radenko Udovičić

Jedna od ključnih potreba univerzitetskog obrazovanja novinara je uvesti više praktične nastave koju bi izvodili iskusni profesionalni novinari, a od profesora zatražiti manju dozu političkih angažmana i razvijanje debatnih predavanja.