Д-р Симонида Кацарска е директор на Институтот за европска политика од Скопје. Симонида е доктор на политички науки од Универзитетот Лидс и има завршено магистерски студии од Универзитетот Сасекс во Обединетото Кралство. Таа била истражувач на Универзитетот во Единбург, Колеџот на Европа, универзитетот Оксфорд, како и Централно Европскиот Универзитет. Симонида исто така има искуство како државен службеник во Секретаријатот за европски прашања при Владата на РМ и предавач на Американскиот универзитет во Бугарија. Примарен истражувачки интерес и е политичката трансформација и Европската интеграција на Балканот. Таа редовно објавува истражувачки трудови и е консултант за меѓународни организации.

Samiti i ardshëm i BE-së në vjeshtë: Fillimi i fundit apo fundi i fillimit të aderimit të vendit tonë?

Dr. Simonida Kacarska

simonida KacarskaProcesi ynë i negociatave ka të ngjarë të jetë subjekt i kritereve dhe monitorimit më të rreptë duke pasur parasysh përvojat e vendeve që negociojnë aktualisht. Këto mekanizma përshkruhen në vendimin e Bundestagut dhe ne me siguri do t'i shohim ato në kornizën tonë të negociatave që do të përcaktojnë kushtet nën të cilat ne do të zhvillojmë negociatat tona.

Претстојниот eсенски самит на ЕУ: Почеток на крајот или крај на почетокот за македонското пристапување?

д-р Симонида Кацарска

simonida KacarskaНашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. Тие механизми се навестени во одлуката на Бундестагот и веројатно ќе ги видиме во нашата преговарачка рамка која ќе ги уреди условите под кои ќе ги водиме нашите преговори.

Преговорите за членство во ЕУ – нов почеток или умешна надградба?

д-р Симонида Кацарска

simonida KacarskaСтратегијата за проширување од февруари 2018 година постави индикативен календар за пристапувањето на Србија и Црна Гора. Македонија во моментот се разгледува заедно со Албанија. Наша посакувана цел е да се приклучиме на првите две земји, преку искористување на најголемиот адут кој го има Македонија како земја која прва ги започна овие процеси, а тоа е релативно добрата усогласеност со законодавството на ЕУ.