Славко Миладиновски е дипломиран политиколог на Правниот Факултет „Јустинијан Први“ и студент на магистерски студии по Уставно право на Правниот Факултет. Особен интерес му се областите, владеење на право, политички систем, избори и изборни системи, политичката култура и процесите за демократизација.

Попис ќе го олесни креирањето на реален избирачки список

Славко Миладиновски

slavko miladinovskiРезултатите од пропаднатиот попис во 2011 година секако ќе помогнеа за прочистувањето на избирачкиот список и јасно ќе прикажеа колкав е електоратот во Македонија, и тоа според изборни единици и општини. Стравот на политичките партии од стапката на иселување тогаш беше една од главните причини за неспроведувањето на пописот, а денес за непрочистувањето на избирачкиот список.