Силвана Мојсовска е редовен професор на Економскиот институт – Скопје, при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Нејзиниот истражувачки интерес е главно насочен на прашања од областа на меѓународната економија и ЕУ интеграциите. Автор е на бројни научни трудови, работела на многу апликативни проекти, реализирала истражувачки престои на престижни универзитети во странство и учествувала на голем број меѓународни и домашни конференции.

Janë të nevojshme politika të koordinuara dhe të vazhdueshme ekonomike për rritje të konkurrencës së ekonomisë maqedonase

МК   ALB

pof. d-r Sillvana Mojsovska

silvana mojsovskaPolitikat ekonomike patjetër duhet të udhëhiqen pavarësisht nga ciklet/çështjet politike dhe me rëndësi është vazhdimësia e tyre sepse çdo “ad hok” veprim mund të përcillet vetëm nga rezultate afatshkurtra. Udhëheqjet politike në Republikën e Maqedonisë duhet patjetër të kuptojnë se nuk kanë komoditet që ti lënë anësh politikat ekonomike   në llogari të agjendave politike. Në atë kuptim, pavarësisht sa do qoftë të jenë të rëndësishme çështjet politike, çështjet ekonomike nuk duhet të lihen anësh.

Неопходни се координирани и континуирани економски политики за раст на конкурентноста на македонската економија

МК   ALB

проф. д-р Силвана Мојсовска

silvana mojsovskaЕкономските политики мора да се водат независно од политичките циклуси/прашања и битен е нивниот континуитет зашто секое „ад хок“ дејствување може да вроди само со краткорочни резултати. Политичките раководства во Република Македонија мора да сфатат дека немаат комодитет да ги занемаруваат економските политики на сметка на политичките агенди. Во таа смисла, независно колку и да се важни политичките прашања, економските политики не смеат да се запостават.

1 Коментар

Фокус кон „внатре“ - барање од ЕУ и/или насушна потреба на Република Македонија?

проф. д-р Силвана Мојсовска

silvana mojsovskaОдговорноста треба да биде фундаментот врз основа на кој ќе биде поставен процесот на внатрешни реформи во Република Македонија и тука не смее да има отстапувања, независно во која политичко-економска констелација ќе се проектира државата.

Тагови:

ЕУ интеграциите во 2018 година - силни очекувања и многу предизвици

проф. д-р Силвана Мојсовска

silvana mojsovskaКако што ЕУ бара резултати од земјите од регионот, така и тие бараат признание за постигнатото, изразено како чекор напред во интеграцијата. Или, кажано поинаку, земјите од Западен Балкан треба да почувствуваат дека ЕУ конечно почнува да го гледа процесот на нивната интеграција како сопствен успех или неуспех.

Политиката на ЕУ кон Западниот Балкан: несомнена поддршка и анемичен процес на евроинтеграции

проф. д-р Силвана Мојсовска

silvana mojsovskaЗемјите од Западниот Балкан, речиси 14 години после Самитот во Солун, се поврзуваат со термините политичка криза, проблеми во владеење на правото и корупција. Најголем застој во евроинтеграцијата има кај Република Македонија, која, хипотетички, можеше скоро да ги има завршено преговорите со ЕУ, но не е ниту на самиот старт, па дури е и чекор назад во определени области. Поделба на поглавјата по кои ќе се преговара, со тоа што веднаш ќе се отворат преговорите за поглавјата кои немаат политичка конотација, ќе даде импулс на процесот на европската интеграција.