Силвана Мојсовска е редовен професор на Економскиот институт – Скопје, при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Нејзиниот истражувачки интерес е главно насочен на прашања од областа на меѓународната економија и ЕУ интеграциите. Автор е на бројни научни трудови, работела на многу апликативни проекти, реализирала истражувачки престо...и на престижни универзитети во странство и учествувала на голем број меѓународни и домашни конференции. More

Фокус кон „внатре“ - барање од ЕУ и/или насушна потреба на Република Македонија?

проф. д-р Силвана Мојсовска

silvana mojsovskaОдговорноста треба да биде фундаментот врз основа на кој ќе биде поставен процесот на внатрешни реформи во Република Македонија и тука не смее да има отстапувања, независно во која политичко-економска констелација ќе се проектира државата.

Тагови:

ЕУ интеграциите во 2018 година - силни очекувања и многу предизвици

проф. д-р Силвана Мојсовска

silvana mojsovskaКако што ЕУ бара резултати од земјите од регионот, така и тие бараат признание за постигнатото, изразено како чекор напред во интеграцијата. Или, кажано поинаку, земјите од Западен Балкан треба да почувствуваат дека ЕУ конечно почнува да го гледа процесот на нивната интеграција како сопствен успех или неуспех.

Политиката на ЕУ кон Западниот Балкан: несомнена поддршка и анемичен процес на евроинтеграции

проф. д-р Силвана Мојсовска

silvana mojsovskaЗемјите од Западниот Балкан, речиси 14 години после Самитот во Солун, се поврзуваат со термините политичка криза, проблеми во владеење на правото и корупција. Најголем застој во евроинтеграцијата има кај Република Македонија, која, хипотетички, можеше скоро да ги има завршено преговорите со ЕУ, но не е ниту на самиот старт, па дури е и чекор назад во определени области. Поделба на поглавјата по кои ќе се преговара, со тоа што веднаш ќе се отворат преговорите за поглавјата кои немаат политичка конотација, ќе даде импулс на процесот на европската интеграција.