Самет Шабани е главен управител во Хоризон Цивитас– Здружение за граѓански активизам и поттикнување на општествена одговорност. Претходно тој работел како истражувач за безбедносни политики при Аналитика Тинк Тенк. Неговиот фокус е насочен во темата насилен екстремизам, при што има објавени истражувања и работи на неколку проекти на оваа област. Самет има завршени додипломски студии за политички науки и меѓународни односи во Универзитетот на Истанбул. Тој актуелно е кандидат за магистерски студии во областа Организативен Менаџмент во Меѓународниот Универзитет на Бурч (Сараево), и програмата за професионалци Школа за Јавни Политики при ЦИКП (Скопје).

Terrorizmi nuk ka fe, por vetëm kur nuk është “Islamik”

Samet Shabani

Demonizimi i Islamit dhe ndërlidhja e tij e vazhdueshme me terrorizmin është dukuri brengosëse në botë, dhe edhe në Ballkanin. Ky në vitet e fundit është trend politik edhe në vendet më të zhvilluara demokratike.

Тероризмот нема вера, но само кога не е „Исламски“

Самет Шабани

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот. Тоа е политички тренд во последните години и во најразвиените демократски земји.

1 Коментар

Анти-вирус против ИСИС во Македонија: Меѓуверски дијалог

Самет Шабани

Samet Sabani200x250Македонија со години предвидува само „хемотерапија“ за спречување на општествениот рак т.н. ИСИС, што всушност треба да биде последна преземена мерка, а не подолг процес на дијагностицирање во кој треба да се вклучат образовните институции, верските заедници, институциите за економски и социјални политики и медиумите.