Соња Стојадиновиќ е родена во 1979 година во Велес. Таа е дипломиран политиколог на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје, кадешто магистрирала на отсекот Меѓународна политика на тема „Ненасилната борба во политиката: фактори за успех и неуспех“. Работи како фриленс автор за хрватските регионални портали Lupiga и Bilten и е активист на левичарското движење Солидарност.

Nëse Qeveria me të vërtetë dëshiron të luftojë kundër lajmeve të rreme, le të fillojë nga oborri i vet

Sonja Stojadinoviq

Sonja Stojadinovic 200x250Betejat e para duhet të fillojnë nga radhët e partisë, të ndalohen profilet e rreme të Fejsbuk dhe Tuiter të nxitura nga partitë për rritjen e rejtingut të tyre. Të gjenden dhe ndalohen portalet për të cilat dihet se financohen nga partitë politike dhe prapa të cilave nuk ka impresum.

Ако Владата навистина сака да се бори против лажните вести, нека почне од сопствениот двор

Соња Стојадиновиќ

Sonja Stojadinovic 200x250Првите битки треба да се почнат од партиските редови, да се забранат лажните профили на Фејсбук и Твитер поттикнати од партиите за зголемување на рејтингот. Да се лоцираат и забранат порталите за кои се знае дека се финансирани од политичките партии и зад кои нема импресум.

Si mund Shkupi ti afrohet Vjenës dhe me sukses të riciklojë mbeturina?

Sonja Stojadinoviq

Sonja Stojadinovic 200x250Vjena, si qytet i dikurshëm mbretëror, tani kryeqyteti i Austrisë, u bë shembull se si grumbullohet, riciklohet, shfrytëzohet e madje edhe të përfitojë nga mbeturinat që krijohen nga qytetarët. Nëse dëshirojmë të shkojmë në UE, patjetër duhet ti pastrojmë mbeturinat, pa dallim se sa kjo do të në na sjell dhembje.

Како може Скопје да се приближи до Виена и успешно да рециклира ѓубре?

Соња Стојадиновиќ

Sonja Stojadinovic 200x250Виена, како некогашен царски град, сега главен град на Австрија, стана пример како се собира, рециклира, искористува па дури и профитира од ѓубрето кое се создава од граѓаните. Ако сакаме во ЕУ, мора да си го исчистиме ѓубрето, без разлика колку тоа ќе не боли.

Европските десничарски движења не ја заобиколуваат Македонија

Соња Стојадиновиќ

Sonja Stojadinovic 200x250Слоганите на Тврдокорните и на Христијанските браќа не можат да се разликуваат од десничарите кои како чума се шират низ Европа. Со извиците „Чиста Македонија“, со името Христијански браќа, отворено се декларираат рамо под рамо со нео нацистите од Полска кои бараат чиста полска нација.

Тагови:
  1 Коментар

Како почна, а каде заврши Шарената револуција?

м-р Соња Стојадиновиќ

Sonja Stojadinovic 200x250Шарената револуција ја создадоа граѓаните, но некои ја искористија за лични интереси со што директно ги навредија сите чесни и искрени учесници на протестите. А и да потсетиме дека очекуваното ослободување не почна во 2016 година.

Да се биде трудница во Македонија

м-р Соња Стојадиновиќ

Sonja Stojadinovic 200x250Третманот на мајката во перидот на бременоста, заедно со пораѓањето се лице на степенот на развиеноста на едно општество. Нашето според сликата во македонското здравство, најверојатно датира помеѓу постмрачниот век и ренесансата.

Хулиганското навивање го уништи славјето на улиците на Скопје

м-р Соња Стојадиновиќ

Sonja Stojadinovic 200x250Откако „Вардар“ го освои пехарот на ракометната Лига на шампиони се испиша уште една страница од спортската историја на независна Македонија. Таа страница ќе беше беспрекорно чиста и целосно за гордеење ако не беа националистичките и фашистички извици на одредени навивачи кои ја славеа шампионската титула на улица.

Популизам: за народот или за политички поени?

м-р Соња Стојадиновиќ

Sonja Stojadinovic 200x250Последните 11 години Македонија е окована во аграрен, ксенофобичен и социо-економски популизам, кој не се однесува на интересите и потребите на граѓаните, туку на оние кои се повинуваат на волјата на елитата.

Македонски свилен гајтан за политичката сатира

м-р Соња Стојадиновиќ

Sonja Stojadinovic 200x250Во историската сцена при крајот на филмот „Името на розата“ кога гори библиотеката на бенедиктинскиот манастир, фратарот кој е виновен за убиствата, пред да загине извикува: кога има смеа, нема страв, а кога нема страв, нема вера. Верата во избраните политичари во Македонија последниве 10 години достигна на ниво на религија. Не смееш да му се спротивставиш на пастирот, да го критикуваш, исмеваш, ако еднаш е избран, тоа останува за навек, исто како што верникот не смее да прашува зошто Бог дозволува војни и трагедии на земјата. Сепак, хуморот и смеата се корисно оружје и алатка во изразувањето на револт, отпор, бунт против постоечкиот систем.

Тендерско поигрување со животите на граѓаните со дијабетес

м-р Соња Стојадиновиќ

Sonja Stojadinovic 200x250Гласот на жртвите на бизнис калкулациите на министерот за здравство Никола Тодоров почнува се` повеќе да се шири и да се слуша. Малку се жртвите кои паднаа во заштитата на бизнис интересите за Центарот за сколиоза (во изградба), а сега, по втор пат, министерот ги става животите на дијабетичарите на коцка со штетната тендерска политика.

Интеграција со сегрегација во македонското образование

м-р Соња Стојадиновиќ

Sonja Stojadinovic 200x250Врвот на уништувањето на образовниот систем во Македонија се достигна со масовната и политички поттикнатата сегрегација која се врши по етничка основа. На почетокот на 1990-тите, имаше основни и средни училишта во кои учеа деца од различни етнички групи, иако разделени по смени, како во средното училиште „Зеф Љуш Марку“ во Скопје и во основното училиште „Братство Миѓени“ во Тетово. Денес, училиштата се физички раздвоени и во нив учениците освен со припадници од својот етникум, не се сретнуваат ниту се дружат со деца од други етнички заедници.

1 Коментар