Проф. д-р Тодор Чепреганов е доктор на историски науки и истражувач на современата историја, со посебен интерес кон политичката историја и историја на дипломатијата. Ангажиран е во наставата на последипломските студии на Институтот за национална историја и бил раководител и соработник на повеќе од 20 домашни и странски реализирани проекти од историјата на Балканот и Македонија. Има објавено над 36 монографии, зборници на документи и учебници и над 50 статии во домашни и странски списанија.

„Трета мајка“ за чествување на Илинден

проф. д-р Тодор Чепреганов

Todor Cepreganov 200x250Најдобар пример за чествување заеднички празник од минатото меѓу две соседни држави е денот „Д“ на Франција и Германија. Се користи за давање почит кон сите загинати на тој ден, а воедно и како можност за зближување, поврзување, па и за помирување и простување, но не и за заборавање. Каде во заедничкото чествување на Илинден е чинот на извинување на Бугарија за се` што има направено во и на Македонија низ историјата?!