Татјана Б. Ефтимоска работи како професор по Современ македонски јазик во Меѓународните училишта НОВА и на Високата школа за новинарство и за односи со јавноста. Магистрирала и докторирала врз теми од македонската книжевност. Авторка на многубројни текстови и неколку книги од областа на македонистиката.

Колку е убаво да си професионален!

д-р Татјана Б. Ефтимоска

tatjana eftimoskaОгромен процент академски граѓани се, едноставно, неписмени. Скарани се со основна писменост, правопис и правоговор. Пратениците, со своите сочни идиоми, го претворија Собранието на РМ во вистинско извориште на дијалекти, најразновиден жаргонски, дури и уличен говор. Новинарите и актерите исто така честопати имаат проблеми со писменоста, несоодветната интонација и неправилното акцентирање.

1 Коментар