Тамара Ќупева е долгодишена истражувач од областа на образованието и комуникациите. Професорка, доктор на филолошки науки од 2010 година, автор на десетици стручни трудови и книги („Креативната настава и текстот“ и „Педагошка комуникација“). Во 2018 година го заврши студискиот престој во САД, во рамки на програмата SUSI. Долгогодишен соработник е на Високата школа за новинарство и односи со јавноста, весникот „Медиум“ и Македонскиот институт за медиуми. Таа е и ментор по практична настава на студентите од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ - Скопје.

Ndotje me informacione në rrjetet sociale

Tamara Cupeva

Mediet sociale janë rendi i ri shoqëror, sepse ato janë versioni i tij më autentik. Por, mediet sociale në të njëjtën kohë janë edhe sfidë serioze për demokracinë, për shkak të ekspansionit të dezinformatave, lajmeve të rreme dhe manipuluese dhe të raportimeve subjektive të cilat e shtrembërojnë të vërtetën.

Информациско загадување на социјалните мрежи

Тамара Ќупева

Социјалните медиуми се новиот општествен поредок, затоа што тие се неговата најавтентична верзија. Но, социјалните медиуми истовремено се и сериозен предизвик за демократијата, поради експанзијата на дезинформации, лажни и манипулативни вести и субјективни известувања коишто ја искривуваат вистината.