Воислав Стојановски е активист за човекови права, правен советник на Хелсиншкиот комитет и предавач во Академијата за судии и јавни обвинители. Дипломира на правни студии во Македонија, магистрира во Германија и докторира во Чешка. Поранешен стипендист на Германскиот Бундестаг, Владата на Обединетото Кралство и Макс-Планк Институтот, автор на една книга и дваесетина стручни трудови објавени во неколку држави.

Специјализирано судско одделение: Прв чекор кон ослободување на судската од извршната власт

д-р Воислав Стојановски

voislav sГлавната придобивка од формирање специјализирано судско одделение (ССО) би била унапредување на правосудниот систем и победа над селективната правда во Македонија. Може да се очекува дека доколку се следи примерот на СЈО, вакво ССО би имало поддршка од граѓаните и меѓународната заедница со што не би ги чувствувало притисоците со кои се обременети судиите денес и би можело да биде поттик за останатите судии конечно да почнат со практикување на уставно гарантираната судска власт.

Меѓународното право дозволува понатамошно објавување на „бомбите“

д-р Воислав Стојановски

voislav sЈавноста има право да знае кој се однесува незаконски и кој бил или се` уште е опасен за општеството, за да влијае превентивно и одвраќачки кон останатите. Дали правото на приватност на инкриминираните функционери е пречка јавноста да дознае за нивното незаконито владеење? Според Европскиот суд и Венецијанската комисија, објавувањето на сите делови од нелегално прислушуваните материјали би биле дозволени зашто откриваат можно кривично поведение што би придонело кон дебата од јавен интерес.

1 Коментар