Dr Vuk Vučetić rođen je u Sarajevu 1987. godine. Diplomirao je 2010. godine na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, na Katedri za novinarstvo. Završio je master studije komunikologije 2013. godine na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Tema master rada je bila „Politički spektakl kao medijski fenomen – primjer BiH“. U 2018. godini odbranio je doktorsku disertaciju na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu na temu „Kontroverze medijatizacije politike u savremenoj Bosni i Hercegovini.“ Od 2011. godine stalno je zaposlen  na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu na Katedri za novinarstvo. Učestvovao je na više naučnih konferencija u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. Njegova sfera intereosvanja su: masovno komuniciranje, politička komunikacija, javno mnjenje, novi mediji i društvene mreže, mediji i politika.

Koha e post të vërtetës: a kanë devalvuar faktet

МК   BS   ALB

Vuk Vuçetiq, doktor i shkencave të komunikologjisë

Vuk Vucetic 200x250Skena politike e Ballkanit gjendet në erën e post-fact politikës – gjendje në të cilën shkaktimi i emocioneve te zgjedhësit është më me rëndësi për kredibilitetit e ndonjë politikani se sa idetë, faktet, strategjitë konstruktive e ngjashëm. Në atë kuptim fokusi është në retorikën nxitëse e cila e ngrit adrenalinën  te publiku, ndërsa debatet e argumentuara janë të bazuara në faktet sipas palës. Lënia anësh dhe injorimi i fakteve në atë kuptim jo vetëm që nuk has në çfarë do qoftë sanksioni, por shpërblehet si virtyt politik i llojit të vet.

Vrijeme post istine: da li su činjenice devalvirale

Vuk Vučetić, doktor komunikoloških nauka

Vuk Vucetic 200x250Politička scena Balkana nalazi se u eri post-fact politike - stanje u kojem je izazivanje emocija kod birača važnije za kredibilitet nekog političara nego ideje, činjenice, konstruktivne strategije i sl. U tom smislu fokus je na zapaljivoj retorici koja podiže adrenalin kod publike, dok su argumentovane rasprave zasnovane na činjenicama po strani. Zanemarivanje i ignorisanje činjenica u tom smislu ne samo da ne nailazi na bilo kakvu sankciju, već se nagrađuje kao svojevrsna politička vrlina.

Време на пост-вистина: Дали се девалвираа фактите?

МК   BS   ALB

Вук Вучетиќ, доктор по комуниколошки науки

Vuk Vucetic 200x250Политичката сцена на Балканот е во ера на политика на пост-факти - кога за кредибилитетот на еден политичар е поважно да се предизвикаат емоции кај гласачите отколку идеите, фактите, конструктивните стратегии и сл. Во оваа смисла, фокусот е ставен на реторика што ги распалува страстите и што го крева адреналинот кај публиката, додека аргументите базирани на факти станаа помалку важни. Занемарувањето и игнорирањето на фактите во оваа смисла не само што не наидува на каква било санкција, туку се наградува како вид политичка доблест.