Јулијан Вухерпених е асистент професор по меѓународни односи и безбедност во Школата за јавни политики и управувачки практики „Херти“ (Hertie School of Governance).

Анита Годес е асистент професор по меѓународни односи на Универзитетот во Цирих.

Ставање крај на сексуалното насилство за време на војни

Јулијан Вухерпених (Julian Wucherpfennig) и Анита Годес (Anita Gohdes)

Wucherpfennig GohdesСилувањето е тактичка војна дизајнирана директно да им се наштети на цивилите. Некои примери за тоа се силувањата под наредба и организираните силувања за време на босанската војна во 90-тите години од минатиот век и употребата на сексуалното насилство како средство за тортура на сирискиот режим.