Зоран Бојаровски, новинар. Во својата триесетгодишна кариера бил новинар и уредник и заменик главен уредник и главен уредник во МРТ, А1 Телевизија, „Форум“ и порталот „Кирилица“ и во Алфа ТВ. Дваесеттина години е посветен во сферата на неформалното медиумско образование како тренер и предавач во Македонскиот институт за медиуми, на Високата школа за новинарство и односи со јавноста и во други граѓански организации. Автор е, и коавтор на десеттици истражувања и публикации од сферата на медиумите и граѓанскиот и медиумски активизам.

Политичкиот криминал, неказнивоста и меморијата на нацијата

Зоран Бојаровски

zoran bojarovski 200x250Кога од правдата и од казната се исклучени политичарите, се создава атмосфера на бунт или резигнираност и пасивност. Соочувањето со една ваква ситуација и кога, уште повеќе, таа не може да се промени, создава силна колективна општествена траума. Луѓето со поттиснати општествени трауми се подложни на манипулации на психологијата на топлпата или на влијанието на харизматичните авторитети.

Пасивноста на општеството и „малите Ајхмани“

zoran bojarovski 200x250Дванаесет години ги делат романот „1984“ од Џорџ Орвел, и делото на Хана Арент „Ајхман во Ерусалим: Извештај за баналноста на злото", во кое таа го елаборира феноменот „Малите Ајхмани“, кој се појавува како резултат на потребата на луѓето да се потчинуваат под притисокот на јавното мислење без способност критички да размислуваат за последиците што може да ги предизвика нивната акција или пасивност.

Поддржано од:       Имплементирано од:       Проект: