Зоран Ќука работи како новинар во Слободна Европа во Прага од нејзиното формирање во 2001 година. Кариерата ја започна во Македонското радио, па следат ТВ А1 и ТВ Телма, со истовремена дописничка работа за Радио и ТВ Босна и Херцеговина, Загребското независно 101 радио и Лубљанското студент радио. Како новинар, меѓу другото, покривал настани од конфликтите во Македонија, на Косово и разни меѓународни настани и конференции. Има пишувано текстови и колумни во повеќе дневни и неделни весници во Македонија.

Битката за заштита на јавниот интерес низ призмата на Чешка

Зоран Ќука

zoran kjuka„Работа на медиумите е да ја заинтересираат јавноста за јавниот интерес“. Ова е една од многуте искажани „мудрости“ која има значење и на исток и на запад. Борбата за здраво демократско општество во која е клучна улогата на медиумите како чувари на демократијата никогаш не престанува, бидејќи независноста на медиумите е се уште релативна и во таканаречените слободни општества.