Печалбарите доаѓаат

Зоран Гега Маџовски

zoran gega madzovski 200x250Гостиварскиот градоначалник од сограѓаните побара да бидат потолерантни кон однесувањето на печалбарите. Како аргумент за трпението наведува дека тие за време на нивниот престој ќе остават повеќе пари во родниот крај. Во апелот нагласува дека нивната недоволна дисциплина во сообраќајот и однесувањето треба да се прифатат широкоградо, зашто иселениците престојуваат само неколку дена во родниот град. Гестот на добредојде ќе беше општоприфатен доколку гостиварци беа прашани каде ќе биде поставена црвената линија на пристојното однесување.

Повеќе
7498 Кликови
0 Коментари
  • Блогирај +

    Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.Повеќе

  • Насоки +

    Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил. Повеќе

  • Преземи +

    Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите. Повеќе

  • 1

Следете не