fbpx
 

МТВ2 во периодот од 21 до 29 ноември 2016 емитуваше најмногу прилози за предизборните активности на партиите, потоа следуваат прилозите кои се однесуваат на подготовка на изборите, за редовната работа на државните и локалните институции, работата на СЈО и за обвинувањата за концептот на двојазичност и федерализација. Во квантитативна смисла, ДУИ и функционерите се најзастапени, потоа ВМРО ДПМНЕ, коалицијата и функционерите од оваа партија, па СДСМ. Останатите помали опозициски парти и коалиции беа засташени во многу помал број прилози. Во квалитативна смисла, известувањето е анахроно без новинарски ангажман и без никаков критички пристап.

ИЗВЕШТАЈ - МКД  ENG          ЗАКЛУЧОЦИ - МКД  ENG     ИНФОГРАФИК-1        

MRT 2 new logo1

 

 

  • Блогирај +

    Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.Повеќе

  • Насоки +

    Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил. Повеќе

  • Преземи +

    Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите. Повеќе

  • 1

Поединечни извештаи за следењето на медиумите (21 - 29 ноември 2016)

mtv1

mtv2

sitel

telma

tv21

alsatm1

24vesti

alfa

kanal5

nova tv