fbpx
 

ТВ Сител во периодот од 21 до 29 ноември 2016 објави најмногу прилози за предизборната кампања, по што следува двојазичноста и федерализацијата, промоцијата на владини проекти и инвестиции, редовната работа на институциите итн. Квантитативно, Сител објави малку повеќе прилози во кои субјект е опозициската СДСМ, во споредба со оние за ВМРО ДПМНЕ, но квалитативно прилозите за власта се фаворизирачки и навивачки, додека оние за опозицијата се демонизирачки. Негативен став телевизијата зазема и во известувањето за работата на СЈО и Ад хок телото за следење на изборите. Експлицитен став на фаворизирање на владејачката ВМРО ДПМНЕ и демонизирање на СДСМ и лидерот Зоран Заев има и во коментаторските најави и уреднички коментари, преку тезата што ја наметна владејачката партија во предизборната кампања за двојазичност и федерализација.

ИЗВЕШТАЈ - МКД  ENG        ЗАКЛУЧОЦИ - МКД  ENG     ИНФОГРАФИК-1       

site1l

 

  • Блогирај +

    Приклучете се кон тимот соработници и предложете тема или испратeте текст, со Ваша фотографија и куса биографија на info@iks.edu.mk.Повеќе

  • Насоки +

    Текстовите треба да имаат помеѓу 900 и 1300 зборови и да бидат напишани во куси пасуси, во разбирлив и неформален стил. Повеќе

  • Преземи +

    Содржината на блогот е слободна за споделување и читателите можат да оставаат разумни и конструктивни коментари на блоговите. Повеќе

  • 1

Поединечни извештаи за следењето на медиумите (21 - 29 ноември 2016)

mtv1

mtv2

sitel

telma

tv21

alsatm1

24vesti

alfa

kanal5

nova tv